The Effect of process parameters on the mechanical properties of drawn copper wires
- Tez No: 15693
- Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET ÜRETİM PARAMETRELERİNİN ÇEKİLEN BAKIR TELLERİN MEKANİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Telçekme, 8 mm çapındaki bakır -filmaşinin birkaç mili metre çapa indirilmesi operasyonudur. Operasyon, hadde ve haddelerden telin geçirilerek çapının düşürülmesini ve malze menin mekanik özelliklerinin yükseltilmesini sağlar. Bu. tez çalışmasında, bir haddeli telçekme makinesi imal edilmiştir ve üretim parametrelerinin - telçekme ortamı, giriş, telinin kalitesi, haddeleme oranı ve çekme hızı - C 11000 tür bakırın mekanik özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Mekanik deneylerin sonucunda aşağıdaki sonuçlar göz lenmiştir : (a) Çekme hızındaki artış akma dayanımının artma sına sebep olmaktadır. (b) Sert telin akma dayanımı iç geril mesiz tane yapısına sahip tavlı telden -fazladır, (c) Altı deta haddelenerek çapı 1.05 mm 'den 0.433 mm 'ye indirilen bakır telin maksimum çekme mukavemetinin ve akma dayanımının de-f ormasyon sertleşmesinden dolayı her haddelemede arttığı gözlenmiştir. (d) Telçekme için gerekli güç haddeleme oranı ile doğru ve gerçek gerilemeyle ters orantılıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECT OF PROCESS PARAMETERS ON THE MECHANICAL PROPERTIES OF DRAWN COPPER WIRES Wire drawing is an operation per -formed on 8 mm diameter copper rod to several mil i meters in diameter. The process sizes the wire by reducing its diameter through a die or dies and enhances the mechanical properties of the mate rial. In this study, one die wire drawing machine was cons tructed and the effect of process parameters - drawing condi tion, as received copper quality, reduction rate and drawing speed - has been investigated on the mechanical properties of tough pitch copper C 11000. As a result of mechanical testings the -following results have been observed : (a) The increase of the drawing speed is resulted in increase of yield strength, (b) Hard copper have higher yield strength than annealed copper having unstressed grains, (c) Copper- wire of 1.05 mm diameter was drawn down to the 0.433 mm diameter after six passes and it- is deduced that the ultimate tensile strength and flow stress increase at each pass due to the strain hardening.