Merkezi görme tarayıcısı(Central vision screener (CVS)) ile görme taraması ve sonuçların med lab 750 otomatik perimetre bulgularıyla karşılaştırılması
  1. Tez No: 156940
  2. Yazar: AŞKIN ONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLDEREN AKTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Düzce Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışma A.İ.B.Ü. Düzce Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında, Mart 2003 - Ocak 2004 tarihleri arasında poHMiniğimize başvuran kişilerle ve 1998 - 2003 yıllan arasındaki klinik kayıtlarımızdan yeniden muayeneye çağrılan kişilerle yapılmıştır. Çalışmadaki amacımız, normal bireyler ve merkezi görme alanım etkileyen patolojiye sahip hastalarda, yüksek, orta veya düşük kontrast ortamlarında, pırıltılı ortamlarda ve renk seviyeleri farklı ortamlarda merkezi görme keskinliğini, CVS ile ölçerek, CVS'in işlevselliğini ve tutarlılığım değerlendirmek ve sonuçlan otomatik perimetride elde edilen sonuçlarla karşılaştırmaktır. Çalışmamızda yaş ortalaması 45,65 ( ± 14,92) olan 90 normal olgunun her iki gözü ve yaş ortalaması 54,37 (± 11,19) olan 70 hastanın (diabetik makula ödemi olan ve bu nedenle grid tarzında maküler fotokoagülasyon yapılan bireyler) her iki gözü değerlendirildi. Tüm olguların her iki gözünü önce CVS ile 2 kez daha sonra Bilgisayarlı Med Lab 750 Otomatik Perimetresi ile bir kez test ettik. Görme keskMiUerinin testi için ETDRS eşeli, ön ve arka segment muayeneleri için Nikon FS-3V marka biyomikroskop, kontrast duyarlılık testleri için ise Precision Vision Low Contrast Sloan Letters kontrast duyarlılık test karttan kullanıldı. Çalışmaya katılanların lens kesafetlerinin derecelendirilmesi ise LOCS HF e göre yapıldı. Çalışmamızın sonucunda şu sonuçlara ulaşıldı; yüksek, orta veya düşük kontrast ile pırıltılı ortamlarda ve renk seviyeleri farklı ortamlarda görme keskinliği düzeyi yaş ile etkilenmektedir. Yaş arttıkça görme keskinliği azalmaktadır. Normal olgular için, bu ortamlarda görme keskinliği, sağ gözlerde sol gözlere göre daha yüksek seviyededir. Diabetik makula ödemi olan ve bu nedenle grid tarzında maküler fotokoagülasyon yapılan bireylerde yüksek, orta ve düşük kontrast ile pırıltılı ortamlarda ve renk kontrastı farklı ortamda görme keskinliği normal kişilere göre daha düşük düzeydedir. 64Görme keskinliği ile retinal hassasiyet arasında bir ilişki vardır. Retinal hassasiyet (dB) arttıkça, görme açısı (dakika / ark) azalmaktadır, yani görme keskinliği artmaktadır. CVS, günlük yaşamda karşılaştığımız ortamlara göre görme keskinliğini 3 dakika gibi kısa zaman içinde değerlendirebilen ve sonuçlan bir resim üzerinde sunabilen, uygulaması pratik ve anlaşılabilir bir ölçüm cihazıdır. Anahtar Kelimeler ; CVS, görme keskinliği, kontrast,retinal hassasiyet. 65
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This prospective study was performed at A.I.B.U. Duzce Medical School Ophthalmology Deparment on patients who applied to our clinic between March 2003 and January 2004. The aim of our study is to evaluate the performance reliability of the Central Vision Screener (CVS) by measuring the central vision acuity of normals and of the patients with lesions that effect their central vision under low, medium and high contrast, glare conditions and also under the conditions with different background colors (blue on yellow) and to compare the results with the ones obtained from the automatic perimeter. Both eyes of 90 healthy people (average age 45,65 ± 14,92) and 70 diabetic patients with macular edema who had grid laser photocoagulation (average age 54,37 ± 11,19) were examined. We tested both eyes of all subjects twice with 15 minute interval by CVS and once with Computerized Med Lab 750 Automatic Perimeter. ETDRS chart is used to test the visual acuity, Nikon FS-3V slit lamp is used for anterior and posterior segment examinations, and Precision Vision Low Contrast Sloan Letters contrast sensitivity test cards are used for the contrast sensitivity tests. The grading of all participants' lens opacifications is done according to LOCS III. Our results showed that age influences the visual acuity level under low, medium and high contrast conditions, glare conditions and under the conditions with different background colors (blue on yellow). Visual acuity decreases with age. In normals, visual acuity level of the right eye is higher than the left under the stated conditions. The visual acuity level of the patients having diabetic macular edema and treated by grid laser photocoagulation, is lower than that of healthy people. There is a correlation between the visual acuity and the retinal sensitivity. When the retinal sensitivity (dB) is increased, vision angle (arc minute) is decreased hence the visual acuity is increased. CVS is a practical 66and a user - friendly device that enables evaluation of visual acuity ordinarily in 3 minutes and presents the results in a picture format. Key Words ; CVS, visual acuity, contrast, retinal sensitivity. 67