Erken diabetik retinopatinin değerlendirilmesinde multifokal elektroretinografi
To search the feasibility of MF-ERG in diagnosis and follow of diabetic retinopathy
- Tez No: 156939
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNGÖR SOBACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Çalışmamızda MF-ERG'nin DR'nin erken tanı ve takibinde uygulanabilirliğini araştırıldı. Bu maksatla çalışmaya retinopati izlenmeyen ve çok hafif DR gözlenen diyabetik hastalar alındı. Çalışmada kontrol grubu 60 göz, A grubu için 74 göz ve B grubu için 42 göz değerlendirilmiştir. Hasta kayıtlarmdaki DM sürelerine güvenilemediği için daha objektif olan olan ETDRS retinopati ağırlık skalası ve MF-ERG değerlendiriminde birincil kernel sonuçları kullanılmıştır. Çalışmamız da elde edilen ilk istek komponentindeki azalmış amplitüdler ve gecikmiş cevaplar NPDR'de dış retinal segment cevabını göstermektedir. Bu longitudinal kohort çalışmada fokal retinal patolojiler ile uyumlu latans uzaması saptanmıştır Gerek latans gerekse amplitüd değerleri, A ve B gruplarında santralde ve alt kadranlarda anormal olup, B grubunda daha fazla retinal noktada anormal değerler saptanmıştır Klinik olarak retinopatisiz diyabetik gözlerde, MF-ERG'deki anlamlı lokal cevap gecikmeleri lokal retinal disfonksiyonda erken bir indikatördür. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we search the feasibility of MF-ERG in diagnosis and follow of diabetic retinopathy. For this purpose, the diabetic patients without retinopathy and the patiets with veiy mild diabetic retinopathy were accepted into the study. We examine 60 eyes of K, 74 eyes of A and 42 eyes of B group patients. Because of the unreliable patients records, we use the objective“ ETDRS retinopathy grading scale”.and“first order kernel”in the evaluation of MF-ERG. The low amplitud and longer latans values indicate the outer retinal segment response. İn this longiitidinal cohort study, we determined that the longer latans correlating with the focal retinal pathologies. In the A and B group, amplitud and latans values were abnormal in the central and inferior regions, and these abnormal values determined at more retinal points in B group İn the diabetic eyes clinically without retinopathy, the meaningful local response delays of MF-ERG is an early indicator of local retinal disfunction. 45