Fakoemülsifikasyon yöntemiyle katarakt ekstraksiyonu ve katlanabilir arka kamara göz içi lens implantasyonu yapılan hastalarda lens gücü hesaplanmasında değişik formüllerin karşılaştırılması
Comparison of different intraocular lens power calculation formulas in patients who had undergone cataract extraction using facoemulsification and foldable posterior chamber intraocular lens implantation
  1. Tez No: 156941
  2. Yazar: DAĞHAN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET DURAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında Nisan 2000 ile Ocak 2004 tarihleri arasında fakoemülsifikasyon yöntemi kullanılarak katarakt ekstraksiyonu ve arka kamara GİL implantasyonu yapılan 146 hastanın 171 gözü çalışma grubunu oluşturdu. împlantasyon için gerekli GİL gücü SRK II formülü ile hesaplandı. Aksiyel uzunluklara göre 22 mm'den kısa, 22 mm-24.5 mm arası, 24.5 mm-27 mm arası, 27 mm'den uzun gözler olmak üzere dört grup oluşturuldu. Hastaların 6. aydaki kontrollerinde ameliyat sonrası objektif refraksiyonlan ve istenen refraksiyondan sapmaları kaydedildi. İmplante edilen GİL gücü için istenilen refraksiyondan sapma değerleri Binkhorst II, Haigis, Hoffer Q, Holladay, SRK II ve SRK-T formülleri kullanılarak hesaplandı ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı Formüllerin istenen refraksiyondan sapma ortalamaları ve standart sapmaları, istenen refraksiyondan 0.5 D, 1 D, 2 D ile 3 D'den az sapma oranlan hesaplandı ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Tüm hasta grubunda ameliyat sonrası objektif refraksiyon -0.44 ± 0.78 D idi. Ameliyat sonrası objektif refraksiyon sonuçlarına göre vakalarımızın 84'ü (%49.1) ± 0.50 D, 131'i (%76.6) ± 1 D, 169'u (%98.8) ± 2 D, tamamı ± 3D aralığında idi. İstenilen refraksiyondan sapma ortalamaları en azdan en fazlaya doğru şöyle sıralandı: SRK II (-0.23 ± 0.80 D), Holladay (-0.29 ± 0.82 D), SRK-T (-0.30 ± 0.71 D), Binkhorst II (-0.35 ± 0.88 D), Hoffer Q (-0.43 ± 1.10 D) ve Haigis (-0.93 ± 0.90 D).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study group included 171 eyes of 146 patients who had undergone phacoemulsification and posterior chamber IOL implantation, between April 2000 and January 2004 at the Department of Ophthalmology Dokuz Eylül University, İzmir. IOL power for implantation was calculated using SRK II formula. Eyes were divided into four subgroups according to axial length defined as follows: shorter than 22mm, between 22-24.5 mm, between 24.5-27 mm and longer than 27 mm. Post-operative objective refraction was measured by autorefractometer 6 months after surgery. Predictive refraction for IOL implant was calculated using Binkhorst II, Haigis, Hoffer Q, Holladay, SRK II and SRK-T formulas. The mean error, absolute mean error, standard deviation of prediction and mean difference of 0.5 D, 1 D, 2 D and 3 D deviation from predicted refraction were calculated and statistically analyzed. For the whole group, postoperative objective refraction was -0.44 ± 0.78 D. The postoperative objective refraction results were as follows. 84 eyes (49.1%) were within ± 0.50 D, 131 eyes (76.6%) were within ± 1 D, 169 eyes (98.8%) were within ± 2 D, all cases were within ± 3 D. The mean errors of prediction from minimum to maximum were as follows: SRK II (-0.23 ± 0.80 D), Holladay (-0.29 ± 0.82 D), SRK-T (-0.30 ± 0.71 D), Binkhorst II (-0.35±0.88 D), Hoffer Q (-0.43 ± 01.10 D) and Haigis (-0.93 ± 0.90 D).