Konvansiyonel laser tedavisine yanıt vermeyen diffüz diyabetik makula ödeminde intravitreal triamsinolon asetonid uygulamasının etkinliği
Evaluation of the efficacy of triamcinolone acetonide in diabetic patients with diffuse macular edema refractory to conventional laser therapy
  1. Tez No: 156945
  2. Yazar: OKAY SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SOLMAZ AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET AMAÇ: Konvansiyonel laser tedavisine yanıt vermeyen diffuz diyabetik makula ödeminde intravitreal triamsinolon asetonid uygulaması ve bu uygulamanın makula kalınlığına ve görme keskinliğine olan etkisinin incelenmesi. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza, Nisan 2003 ile Haziran 2004 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Reftina Polikliniğinde takip edilen ve diyabetik retinopatiye bağlı refrakter makula ödemi saptanan 17 hastanın 29 gözü dahil edildi. Hastaların hepsi daha önce diyabetik retinopati ve buna bağlı makula ödemi nedeni ile argon laser fotokoagulasyon tedavisi almış hastalardı. Olgular makula ödemi oluşum süresine göre, 1 seneyi geçen makula ödemi ve 1 seneyi geçmeyen makula ödemi olmak üzere değerlendirildi. Hastalara ayrıntılı oftalmolojik miıayene yapıldı. FFA ve OCT uygulandı. Hastalara ofis ortamında steril şartlarda intravitreal 0,lml (40mg/ml) triamsinolon acetonid uygulaması yapıldı. Hastalara uygulama sonrası 2 hatta, 1 ay, 3 ay, 6 ayda yeniden ayrıntılı oftalmolojik muayene ve OCT ölçümü tekrarlandı. Uygulama öncesi ve uygulama sonrası kontrol ölçümleri için, genel lineer modellerden tekrarlı ölçümler analizi uygulandı. Pillai's Trace testi kullanıldı. İkili karşılaştırmalar LSD teiti ile hesaplandı. Karşılıklı gruplar arasındaki korelasyon Pearson Korelasyon testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE: To evaluate the efficacy of triamcinolone acetonide in diabetic patients with diffuse macular edema refractory to conventional laser therapy and to assess its effects on macular thickness and visual acuity. MATERIAL AND METHOD: The study group was consisted of 29 eyes of 17 patients who were diagnosed with refractory diabetic macular edema in Istanbul University Cerrahpaşa Medical School Department of Ophthalmology Retina Section from April 2003 to June 2004. Argon laser photocoagulation was previously performed to all of the patients. The cases were divided into two groups according to the duration of the macular edema (Less than arid more than a year). Detailed ophthalmologic examination including FFA and OCT was performed before the application of 0,1 ml (40mg/ml) intravitreal triamcinolone acetonide. Follow-up examinations and OCT measurements were scheduled on the second week, first, third and sixth months. Repeated measurements analysis of the general linear models was applied for the control measurements before and after the application. Pillai's Trace test was usied. Comperative analysis was done with LSD test. The correlation between groups was evaluated through Pearson Correlation test.