Tono-pen ve Goldman applanasyon tonometresi ile göz içi basınç ölçümlerinde kornea kalınlığının etkisi
The effect of corneal thickness on intraocular pressure measurements with the Tono-pen and Goldman applanation tonometer
- Tez No: 156973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Değişen kornea kalınlıklarında, applanasyon tonometrelerinin doğru olmayan sonuçlar vermesi, pek çok araştırmaya konu olmuştur. Bu çalışmada, değişik kalınlıktaki normal kornealarda, Tono-Pen ve Goldman applanasyon tonometresi (GAT) ile yapılan göz içi basınç (GİB) ölçümlerini karşılaştırdık. Çalışmaya sadece sağ gözler dahil edildi. İki yüz elli beş hastanın normal kornealarından, Tono-Pen ve GAT cihazları ile ölçümler yapıldı. Daha sonra, ultrasonik pakimetre ile santral kornea kalınlıkları (SKK) ölçüldü.. Her iki cihazın ölçümlerinin, kornea kalınlığından etkilendiği görüldü. SKK artışı ile birlikte, Tono-Pen'in GİB ölçümlerinde 0,18mmHg/10um ve GAT 'm GİB ölçümlerinde 0,16 mmHg/10um artış görüldü.
Özet (Çeviri)
Incorrect values of applanation tonometers according to varying corneal thickness were investigated many times. We aimed to compare intraocular pressure (IOP) measurements of the Tono-Pen and Goldman applanation tonometer (GAT) in eyes with normal corneas of various thicknesses. İOP was measured with a Tono- Pen and GAT respectively in 255 patients eyes with normal corneas. Only the right eyes were analyzed for statistical purposes. Central corneal thickness (CCT) was measured using an ultrasonic pachymeter after all IOP determinations had been made. With both instruments IOP varied with CCT. Readings with Tono-Pen showed a mean increase in IOP with increasing CCT of 0,18 mmHg/10um and an increase of 0,16 mmHg/10um with the GAT.