Oküler hipertansiyon olgularında mavi-sarı perimetri ve tarayıcı lazer polarimetri sonuçları
Blue-yellow perimetry and scanning laser polarimetry results in ocular hypertension patients
  1. Tez No: 156976
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. LEVENT ALİMGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Glokom Biriminde 2003 yılı içinde takip edilen 51 oküler hipertansiyonlu olgunun 98 gözü poliklinik birimine başvuran 24 normal olgunun 48 gözüyle tarayıcı lazer polarimetri ve mavi-san perimetri sonuçlan açısından karşılaştırıldı. Çalışmaya alınan tüm olgulara tam bir oftalmalojik muayene, speküler mikroskopi, tarayıcı lazer polarimetri, beyaz-beyaz perimetri ve mavi-san perimetri yapıldı. Mavi-san perimetri Mean Deviation değerinin oküler hipertansiyon grubunda kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşük olduğu saptandı. Mavi-san perimetri Corrected Patern Standart Deviation değeri açısından her iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Mavi- san perimetri Mean Deviation sonucu açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanırken; mavi-san perimetri Corrected Patern Standart Deviation, Glaucoma Hemifîeld Test ve Glaucoma Hemifîeld Test veya Corrected Patern Standart Deviation sonucu açısından anlamlı bir farklılık görülmedi. Nerve Fiber Analyzer parametre değerleri ve parametre sonuçlan açısından her iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Nerve Fiber Analyzer number, average thickness ve ellipse average sonuçlan normal olan olgularda gruplar arasında mavi- san perimetri Mean Deviation sonucu açısından anlamlı bir fark saptanırken; mavi-san perimetri Corrected Patern Standart Deviation, Glaucoma Hemifîeld Test ve Glaucoma Hemifîeld Test veya Corrected Patern Standart Deviation sonucu açısından anlamlı bir fark tespit edilmedi. Sonuç olarak, mavi-san perimetri Mean Deviation değeri ve mavi-san perimetri Mean Deviation sonucu açısından oküler hipertansiyonlu olgular ve normal olgular arasında anlamlı bir fark saptandı. Aynca Nerve Fiber Analyzer parametre sonuçlan normal olan olgulardamavi-san perimetri Mean Deviation sonucu açısından her iki grup arasında anlamlı farklılık bulundu. 78
Özet (Çeviri)
BLUE-ON-YELLOW PERIMETRY AND SCANNING LASER POLARIMETRY RESULTS IN OCULAR HYPERTENSIVE PATIENTS SUMMARY 98 eyes of 51 ocular hypertension patients who have been following at the Trakya University School of Medicine Ophthalmology Department and 48 eyes of 24 control group included in to the study ocular hypertension patients were compared with control group for Nerve Fiber Analyzer and Blue-on-yellow perimetry results. All patients underwent a full ophthalmic examination, specular microscopy, scanning laser polarimetry, white-on- white perimetry and blue-on-yellow perimetry. Blue-on-yellow perimetry Mean Deviation value was significantly low in ocular hypertension group when compared with the normals. No significant difference was observed in blue-on-yellow perimetry Corrected Patern Standart Deviation value between two groups. There was a significant difference in blue-on-yellow perimetry Mean Deviation result between groups, but no significant difference was observed in blue-on-yellow perimetry Corrected Patern Standart Deviation, Glaucoma Hemifield Test and Glaucoma Hemifield Test or Corrected Patern Standart Deviation results. No significant difference was found in Nerve Fiber Analyzer parameter values and results between two groups. In patients who have normal Nerve Fiber Analyzer number, average thickness and ellipse average results; there was a a significant difference in blue-on-yellow perimetry Mean Deviation result between groups, but no significant difference was observed in blue-on-yellow perimetry Corrected Patern Standart Deviation, Glaucoma Hemifield Test and Glaucoma Hemifield Test or Corrected Patern Standart Deviation results. 79As a conclusion; a significant difference in blue-on-yellow perimetry Mean Deviation value and blue-on-yellow perimetry Mean Deviation result was observed between ocular hypertension group and normals. Also, in patients who have normal Nerve Fiber Analyzer parameter results there was a a significant difference in blue-on-yellow perimetry Mean Deviation result between groups. 80