Kliniğimizdeki travmatik kataraktlı olguların epidemiyolojisi ve görme prognozları
The visual prognosis and epidemiology in the cases with traumatic cataracts
- Tez No: 156980
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN ÇİNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
4. ÖZET 1997-2003 yıllan arasında perforan ve kunt yaralanmaya bağlı travmatik katarakt gelişen 99 olgu çeşitli yönleriyle incelendi. Olguların %64.6'sı erkek ve %35.4'ü kadındı. 16 yaşından küçük olgularda cinsiyet farkının çok azaldığı, 5 yaş ve altında cinsiyet farkının hemen hemen kalmadığı saptandı. Olguların yaşlan 8 ay ile 41 yaş arasında olup ortalama yaş 11.9±9.7 idi. Olguların %80.6'sı 16 yaş ve altında iken %35.4'ü 5-8 yaş arasında idi. Sol gözün yaralanma oranı %51.5 olarak bulundu. Hastalarımızın %53.5'i kırsal kesimde oturuyordu. Travma etkeni olguların %38.4*ünde organik cisimler, %19.2'sinde kesici cisimler ve %18.2'sinde de delici cisimlerdi. Travma olgulann %63.6'sında oyun oynarken ve %21.2'sinde ev-bahçe işleriyle uğraşırken oluştu. Travmatik katarakt olgulann %12. Tinde kunt travma, %85.8'inde perforan yaralanma ve %2'sinde de elektrik yaralanmasına bağlı gelişti. Travmanın tipiyle postoperatif görme keskinliği arasında anlamlı bir ilişki tespit edilemedi. Travma sonrası olgulann %54.6'sınm ilk 24 saat içinde başvurduğu tespit edildi. Başvuru anındaki görme hastalann %26.3'ünde ışık algılama, %43.4'ünde el hareketi algılama ve %11. Tinde de parmak sayma ile 0.3 arası düzeyde idi. Bununla beraber olgulann %19.2'sinde başvuru anındaki görme keskinliği tespit edilemedi. Başlangıç görme düzeyinin iyiliği ile postoperatif görme düzeyi arasında anlamlı doğrusal pozitif güçlü bir bağlantı saptandı. Primer reperasyon aşamasında hastalanmızın hiç birine GİL implante edilmedi. Olgulann %77.8'ine limbal yaklaşımla aspirasyon ve arka kamara GİL İmplantasyonu yapıldı. Vakalann %17.2'sine arka kapsülotomi yapıldı. Hastalann % 85.8'ine arkakamara, %5.1'ine sulkus ve % 4'üne skleral fıksasyonlu GİL implantasyonu yapıldı. Beş olgumuz afak bırakıldı. Peroperatif ve postoperatif erken dönem komplikasyonlar açısından olgular 16 yaş ve altı küçükler ile 16 yaş üstü büyükler olarak iki guruba ayrıldı. Her iki gurupta da sık olarak pupil düzensizliği, ciddi uveal reaksiyon, posterior sinesi, korneal ödem ve korteks bakiyesi saptandı. Çocuk yaş gurubunda uveal reaksiyon, posterior sinesi, glokom, oklüzyon ve pupil düzensizliğinin erişkin yaş gurubuna göre daha fazla olduğu görüldü. Arka kapsül perforasyonu ve komeal ödem erişkin yaş gurubunda daha sıktı. Geç dönem komplikasyonlar olarak her iki gurupta da arka kapsül kesafeti (AKK), korneada lökom, pigment dispersiyonu ve anterior sinesi saptandı. Çocuk yaş gurubunda GİL desantralizasyonu, pigment dispersiyonu, GİL capture, şaşılık ve RD erişkin guruba göre daha sıktı. Postoperatif takiplerde olgularımızın 42'sinin sağlam ve yaralı göz biyometrileri karşılaştırıldı. Yaralı gözün aksiye! uzunluğunun, sağlam gözden anlamlı olarak küçük olduğu tespit edildi. Bu fârkm takip süresiyle ve postoperatif görme keskinliği ile doğrusal bîr bağlantısı tespit edilmedi. Postoperatif düzeltilmiş en iyi görme keskinliği olguların %46.4'ünde 0.4 ve üzerinde, %80.6'sında ise 0.1 ve üzerinde idi. Hastaların takip süresi en az 1 ay, en fazla 64 ay ve ortalama 15.8±14.8 ay olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
5. SUMMARY THE VISUAL PROGNOSIS AND EPIDEMIOLOGY IN THE CASES WITH TRAUMATIC CATARACTS This study was performed on 99 perforant and blunt traumatic cataracts whom were admitted to clinic between 1997 and 2003 years. 64.6% of cases were male and 35.4% of cases were female. Gender difference was decreased in cases who were less than 16 years old, and it was almost absent in cases who were less than 5 years old. Age range was from 8 month to 41 years, and mean age was 11.9±9.7 years. Patients who were 16 years old or less consisted of 80.6% of cases, and 35.4% of cases were between 5 and 8 years old. Left eye injury rate was 51.5%. Patient living in rural areas were 53.5%. Traumatic factor was organic bodies in 38.4% of cases, lacerating bodies in 19.2% of cases, perforant bodies in 18.2% of cases. Trauma was occured during playing outside in 63.6% of cases and making house and garden work in 21.2% of cases. Traumatic cataract developed from blunt trauma in 12.1% of cases, perforant trauma in 85.8% of cases and electrical injuries in 2% of cases. There was no relationship between trauma type and postoperative visual acuity. Vision at admission was like light perception in 26.3% of cases, hand movement perception in 43.4% of cases and finger counting and 0.3 level in 11.1% of cases. However vision was no found in 19.2% of cases. Positive lineer correlation was found between initial vision acuity and postoperative vision level. IOL implantation was not done during primary reparation surgery. Aspiration and posterior camera IOL implantation with limbal approach was performed on 77.8%of cases. Posterior capsulotomy was performed on 17.2% of cases. IOL implantation was performed to posterior camera in 85.8% of cases, sulcus fixation in 5.1% of cases, scleral fixation in 4. 1% of cases. Five cases stated aphakic. Peroperative and postoperative early period complications were investigated. Patients were divided into two groups. First group was consisted of 16 years old and less than 16 years old patients. Second group was consisted of older than 16 years old patients. Both groups had pupil irregularity, severe uveal reaction, posterior synechia, corneal edema and cortical remnants. Uveal reaction, posterior synechia, glaucoma, pupillary occlusion and irregularity were seen in first group rather than in older age group. Posterior capsule perforation and corneal edema were more frequent in older age group. Both groups had late period complications such as posterior capsule opacification, corneal opacity, pigmentary dispertion and anterior synechia. IOL decentralisation, pigmentary dispertion, iris capture, strabismus and retinal detachment were more frequent in first group. During postoperative follow- up period,biometrical measurements of intact and injured eyes in 42 patients were compared. The axial lenght of injured eye was significantly shorter than the axial lenght of intact eye. There was no lineer correlation between the biometrical shortening and postoperative visual acuity and postoperative follow-up period. Postoperative best corrected visual acuity was 0.4 and above in 46.4% of cases, 0.1 and above in 80.6% of cases. Follow-up period of was minimally 1 months and maximally 64 months and mean period was 15.8±14.8 months.