Klinik olarak göz tutulumu olmayan behçet hastalığının renkli doppler ultrasonografi ve fundus floresein anjiografi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 156981
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Behçet Biriminde izlenmekte olan ve Uluslararası Behçet Hastalığı Çalışma Grubu (UBHÇG) tanı kriterlerine göre Behçet hastalığı tanısı alan hastalar ile yaş-cins uyumlu oküler ve sistemik herhangi bir patolojisi olmayan sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu olguları çalışma kapsamına alındı. Rutin oftalmolojik muayenede göz tutulumu olmayan Behçet hastalarında fundus flöresein anjiografi (FFA) ve renkli Doppler ultrasonografi (RDUS) ile retinal vasküler tutulum veya koroidal hemodinami bozukluğu olup olmadığım araştırarak bu iki oküler hemodinami inceleme yönteminin Behçet hastalığına bağlı göz tutulumunun erken teşhis ve ayırıcı tanısmdaki yerinin irdelenmesi amaçlandı. Çalışma grubu hastalan öykü ve klinik bakıda BH'na ait göz bulgusu saptanan (Grup I), (n=13, 26 göz) ve saptanmayan (Grup II), (n=33, 65 göz) olarak alt gruplara ayrıldı. Grup I ve Grup II hastalarına RDUS ve FFA uygulanırken kontrol olgularına (n=20, 40 göz) yalmzca non-invaziv bir teknik olan RDUS uygulandı. RDUS 'de retrobulber sirkülasyonda oftalmik arter (O A) ve santral retinal arter (SRA) için pik sistolik hız (PSH), diastol sonu hız (DSH) ve direnç indeksi (Dİ) değerleri alındı. Santral retinal ven (SRV) için ortalama hız (OH) değerleri ölçüldü. RDUS ile elde edilen bulgular birlikte değerlendirildiğinde genel olarak göz tutulumu olan (Grup I) ve olmayan (Grup II) Behçet hastalarında OA ve SRA'ya ait PSH ve DSH değerlerinin kontrol grubuna göre düşük olduğu tespit edilirken, Dİ değerleri kontrol grubuna göre yüksek olarak bulunmuştur. Grup I, Grup II ve kontrol grubu SRV-OH değerlerinde farklılık saptanmamıştır. Ayrıca Grup I ve Grup II hastalarının RDUS ile elde edilen parametreleri karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak fark olmadığını tespit ettik. RDUS sonuçlan BH'da klinik oküler tutulum olmasa bile göz vasküler yatağında subklinik tutulum varlığını destekler niteliktedir. 70Çalışmamızda BH'na ait göz bulgusu saptanan Grup I hastalarının yapılan FFA'larında %84,6 oranında BH'na bağlı olarak gelişebilecek olan patolojik bulgu tespit ettik. Optik diskte geç evrede boyanma %73,1 ile en sık tespit ettiğimiz bulgu oldu. BH'na ait göz bulgusu saptanmayan Grup II hastalarının yapılan FFA'larında; %38.5 oranında BH'na bağlı olarak gelişebilecek olan patolojik bulgu tespit ettik. Optik diskte geç evrede boyanma %26.2 ile en sık tespit ettiğimiz bulgu oldu. Sonuç olarak klinik bakıda oküler tutulumu olmayan Behçet hastalarının RDUS ve FFA'larında da patolojik bulgular saptanmıştır. BH tanısında göz tutulumunun değerlendirilmesini objektif kriterlere dayandırmak amacıyla olguların RDUS ve FFA ile incelenmesinin uygun olacağı kanısındayız. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY Patients diagnosed as Behcet's disease (BD) according to“International Study Group for Behcet's Disease”criteria in Pamukkale University School of Medicine Department of Ophthalmology and age-sex matched healthy controls with no ocular or systemic disease were involved this study. The major aim of the study was to evaluate retinal and choroidal vascular involvement by fundus fluorescein angiography (FFA) and color Doppler ultrasonography (CDUS) in Behcet's patients with no clinical ocular involvement, and to asses the relevance of these two methods in early and differantial diagnosis of ocular BD. Patients with BD were divided in two groups according to the ocular involvement: Group I; with ocular involvement, Group II; without ocular involvement. Both groups underwent CDUS and FFA, however, control subjects received only CDUS which is a non-invasive technique. Peak systolic velocity (PSV), end diastolic velocity (EDV), resistivity indices (RI) were obtained from central retinal and ophthalmic arteries by CDUS from all Behcet's patients and controls. Similarly mean velocity values of central retinal veins were also imaged. While average PSV and EDV values of Group I and Group II were found to be lower compared to controls, avaraged RI values were determined to be higher. Average values obtained from central retinal vein in Group I and Group II were similar to those in controls. Additionaly no statisticaly significant difference was detected in any of the hemodynamic parameters obtained by CDUS between Group I and Group II. This results indicate that subclinic vascular involvement is present in orbital vascular bed even in Behcet's patients with no clinical ocular involvement. 84.6 % of Group I patients had pathological findings in FFA. Late staining of the optic disc was the most common finding (73.1 %). In group II, 38.5 % of the cases showed pathological signs during FFA with optic disc staining being the most common (26.2 %). 72Behcet's patients with no ocular involvement but with pathological FFA findings should be followed up in prospective studies in order to reveal a possible association between pathological signs in FFA and appearance of ocular involvement in the future. In conclusion, pathological findings were found in Behcet's patients with no ocular involvement by FFA and CDUS. FFA should be an integral part of the evaluation of ocular BD as an objective criteria. 73