Pterjium tedavisinde çıplak sklera, mitomisin-C kullanımı, konjonktival flep kaydırma, konjonktival otogreftleme tekniklerinin karşılaştırılması
The comparison of bare sclera, intraoperative mitomycin-C application, conjunctival flap reconstruction and conjunctival auto-grafting technique in the treatment of pterygium
  1. Tez No: 156987
  2. Yazar: ATİLLA ALPAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUAT HAYRİ UĞURBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Alpay A., Pterjium tedavisinde Çıplak Sklera, İntraoperatif Mitomisin-C kullanımı, Konjonktival Flep Kaydırma, Konjonktival Otogreftleme tekniklerinin Karşılaştırılması, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Uzmanlık Tezi. Zonguldak, 2005. Bu çalışma, pterjium eksizyonu sonrası nüksün önlenmesi ve komplikasyon oranlarının belirlenmesi amacıyla, güncel olarak kullanılmakta olan 4 tekniğin karşılaştırılması için yapıldı. Çalışma kapsamına 60 hastanın 77 gözü alındı. Primer ptejiumlu 21 olgu çıplak sklera tekniği ile, 16'sı primer, 4'ü nüks pterjiumlu 20 olgu Mitomisin-C kullanılarak, 17'si primer, l'i nüks pterjiumlu 18 olgu konjonktival flep kaydırma tekniği ile, 9'u primer, 9'u nüks pterjiumlu 18 olgu konjonktival otogreftleme tekniği ile öpere edildi. Öpere edilen hastalar 6 ay ile 24 ay arası takip edildi. Çıplak sklera grubunda 8 (%38.09) nüks gözlendi. Mitomisin-C grubunda 5 (%25) nüks gözlendi. Konjonktival flep kaydırma tekniği ile öpere olan grupta 6 (%33.33) nüks gözlendi. Konjonktival otogreft uygulanan grupta 3 (%16,60) nüks gözlendi. Öpere edilen hastaların hiçbirinde görmeyi tehdit eden bir komplikasyonla karşılaşılmadı. Olguların nüks oranlan ameliyat gruplarına göre karşılaştırıldığında en fazla nüks çıplak sklera grubunda, en az nüks konjonktival otogreft grubunda gözlendi. Konjonktival otogreft tekniği diğer tekniklere göre zor bir tekniktir ve ameliyat süresi daha uzundur. Bununla birlikte kozmetik ve cerrahi sonuçlarının diğer tekniklere göre üstün olduğunu düşünmekteyiz. Pterjium gibi beniğn bir hastalığın tedavisinde diğer tekniklerde gözüken yüksek nüks oranlarım ve Mitomisin-C tedavisinden kaynaklanabilecek muhtemel komplikasyonlan göze almak yerine, konjonktival otogreftleme tekniğinin kullanılmasını öneriyoruz. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Alpay A., The comparsion of Bare Sclera, Intraoperative Mitomycin-C Application, Conjunctival flap Reconstruction and Conjunctival Auto-grafting technique in the treatment of pterygium, Zonguldak Karaelmas University Faculty of Medicine, Thesis in Ophthalmology. Zonguldak,2005. This study is designed to compare the currently used 4 techniques in order to determine the complication and recurrence rates following pterygium exision. 77 eyes from 60 patients were included to the study. 21 primary pterygium cases were treated by bare sclera technique. 20 cases 16 of which were primary and the rest 4 recurrent cases were treated by Mitomycin-C. 17 primary and 1 recurrent pterygium was treated by conjontival flap reconstruction and 9 primary and 9 recurrent pterygium was treated by conjoctival auto-grafting technique. Operated patients have been followed between 6 months and 2 years. 8 recurrences (%38.09) were observed in bare sclera group whereas there were 5(%25) recurrences in Mitomycin-C group. In the group of conjonctival flap reconstruction 6 (%33.33) recurrences were detected. 3 recurrences were observed in the conjonctival auto-grafting group. There were no major complication threatening visual ability in the operated patients. Comparision of the groups demonstrated that the recurrence rate was highest in the bare sclera group and lowest in conjonctival auto-grefting and Mitomycin-C treatment respectively. Conjunctival auto-grafting technique is a harder and time taking technique than other techniques, however cosmetic and surgical results were found to be superior. We advise conjonctival auto-grafting for the treatment of such a benign disease pterygium considering the high recurrence rates of other techniques and the possible of complications of Mitomycin-C treatment.