Gastroözefageal reflü hastalığında cerrahi tedavi sonuçlarını değerlendirmede PH monitorizasyonu ve özefagus manometrisinin kullanılabilirliği
The use of PH monitoring and esophageal manometry in evaluation of the results of surgical therapy in gastroesophageal reflux disease
  1. Tez No: 157011
  2. Yazar: TUTKU SOYER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM KARNAK, PROF.DR. NEBİ BÜYÜKPAMUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET SOYER, T., Gastroözefageal reflü hastalığında cerrahi tedavi sonuçlarını değerlendirmede pH monitorizasyonu ve özefagus manometrisinin kullanılabilirliği. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Cerrahisi Tezi. Ankara, 2004 Gastroözefageal reflü hastalığının (GÖRH) cerrahi tedavi sonuçlarını, pH monitorizasyonu (PM) ve özefagus manometrisi (ÖM) eşliğinde değerlendirmek üzere prospektif bir çalışma yapılmıştır. 2003-2004 yılları arasında Nissen fundoplikasyonu (NF) yapılan hastalar büyüme-gelişme özellikleri, belirti ve bulgulardaki değişiklikler ile ameliyat öncesi ve sonrası yapılan PM ve ÖM sonuçlan açısından değerlendirilmiştir. Yaş ortalaması 6.65 (1.5-12 yaş) olan 13 hasta araştırmaya katılmıştır. Erkek-kız oram 10:3 'tür. Postoperatif dönemde hastaların %83.9'unda belirti ve bulgular azalmış, %16.1'inde ise değişiklik olmamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SOYER, T., The use of pH monitoring and esophageal manometry in evaluation of the results of surgical therapy in gastroesophageal reflux disease, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis of Pediatric Surgery. Ankara, 2004 A prospective study was performed to evaluate the results of surgical therapy in gastroesophageal reflux disease (GERD) by pH monitoring (PM) and esophageal manometry (EM). The patients who underwent Nissen fundoplication (NF) (2003- 2004) were investigated for symptoms, growth and results of PM and EM. Thirteen patients were included (mean age: 6.65 (1.5-12 years), male/female ratio: 10:3). Surgery was performed due to unresponsiveness (n:10), RRI (n:9), failure to thrive (n:7) and esophagitis (n:2) after medical treatment (2-36 months). Symptoms were resolved in 83.9% of patients and did not change in 16.1% following surgery. Weight percentiles were significantly improved (pre: 12.38±1 9.83, min:3-max:75, post:25.4±28.38, min:3-max:90, p0.05).