Hiatus hernisi nedeniyle laparoskopik nissen fundoplikasyon yapılan hastaların opere olmayan ve medikal tedavi alan hastalara göre yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life of patients who underwent laparoscopic nissen fundoplication due to hiatus hernia compared to patients who were not operated and received medical treatment
- Tez No: 623343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FUAT ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmada Hiatus Hernisi bulunan GÖRH hastalarında laporoskopik nissen fundoplikasyon operasyonu ile medikal tedavi etkinliğinin orta dönem sonuçlarının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmanın deney grubu 2014-2018 yılları arasında Düzce Üniversitesi Genel Cerrrahi polikliniğine gelen klinik olarak GÖRH tanısı konulan ve üst gis endoskopisi sonucunda hiatus hernisi saptanan 116 hastadan oluşmaktadır. Çalışmanın kontrol grubu ise 2014-2018 yılları arasında Düzce Üniversitesi Gastroenteroloji polikliğinine başvuran klinik olarak GÖRH tanısı konulan ve üst gis endoskopisi sonucunda hiatus hernisi saptanan 70 hastadan oluşmaktadır. Hastalar ilgili polikliniğe başvurduklarında GÖRH'ye özel sağlıkla ilgili yaşam kalitesi anketi ön test olarak uygulanmıştır. Deney gurubunda olan 116 hastaya LNF operasyonu uygulanmış, kontrol grubu olan 70 hasta ise medikal tedavi almıştır. Hastalara uygulanan tedavinin orta dönem sonuçlarını değerlendirmek için aynı anket 2019 yılında hastalara telefonla ulaşılarak tekrarlanmıştır. Bulgular: Çalışmada opere olan hastaların operasyon öncesi ve sonrası yaşam kaliteleri arasında anlamlı fark bulunmuştur (p˂0,05). Medikal tedavi alan hastalar için de medikal tedavi öncesi ve sonrası yaşam kaliteleri arasında da anlamlı fark bulunmuştur (p˂0,05). İki tedavi yönteminin etkinliğini kıyaslamak için opere olan ve medikal tedavi alan hastaların yaşam kaliteleri beraber incelenmiş ve aralarında anlamlı fark bulunmuştur (p˂0,05). Ayrıca uygulanan ankette GÖRH hastalarının pirozis semptomlarının ve regurjitasyon semptomlarının yaş ile korelasyonun bakılmış ve bir ilişki bulunamamıştır. Hastaların operasyon sonrası ve medikal tedavi sonrası memnuniyet durumları incelenmiştir. Opere olan hastaların %73'ü medikal tedavi alan hastaların ise sadece %6'sı mevcut durumundan memnun olduğunu söylemiştir. Tartışma ve Sonuç: Hiatus hernisi bulunan gastroözofagiyal reflü cerrahi tedavisinde laparoskopik nissen fundoplikasyonun kısa-orta dönemde patolojik reflüyü önlediği, semptomları kontrol altına aldığı ve yaşam kalitesindeki iyileşme sağladığı görülmüştür ve yaşam kalitesine olumlu erkisi medikal tedaviye oranla yüksek bulunmuştur. Bu sonuçlarla hiatus hernisine bağlı gelişen gastroözafagial reflü hastalığında ilk seçenek laparoskopik nissen fundoplikasyon düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the mid-term results of medical treatment and laparoscopic Nissen fundoplication operation efficacy in GERD patients with Hiatus Hernia. Materials and Methods: The experimental group of this study consisted of 116 patients presented with clinically GERD and hiatus hernia as a result of upper gis endoscopy in the General Surgery outpatient clinic of Düzce University between 2014-2018. The control group of the study composed of 70 patients presented with clinically GERD and hiatus hernia as a result of upper gis endoscopy in the Gastroenterology outpatient clinic of Düzce University between 2014-2018. A health-related quality of life questionnaire specific to GERD was applied to the patients from both outpatient clinics as a pretest. Laparoscopic Nissen fundoplication was performed to 116 patients in the experimental group, and 70 patients in the control group received medical treatment. To evaluate the mid-term results of the treatment applied to patients, the same questionnaire was repeated in 2019 by phone. Results: In the study, a significant difference was found between before and after the operation in the quality of life (p˂0.05). There was also a significant difference between the quality of life before and after medical treatment (p˂0.05). To compare the effectiveness of the two methods, patients who were operated and received medical treatment were assessed together with their quality of life and a significant difference was found between them (p˂0.05). In addition, in the questionnaire applied, the correlation of pyrosis and regurgitation symptoms of GERD patients with age was evaluated and any relation was not found. Post-operative and post-medical satisfaction levels of patients were also assessed. 73% of the operated patients and 6% of those with medical treatment were satisfied with their current condition. Discussion and Conclusion: In the surgical treatment of gastroesophageal reflux with hiatus hernia, laparoscopic Nissen fundoplication has been observed to prevent pathological reflux in the short-to-medium period, to control symptoms and to provide an improvement in the quality of life, and the positive quality of life was found to be higher compared to medical treatment. With these results, as a first choice, laparoscopic tissue fundoplication should be considered in gastroesophageal reflux disease due to hiatus hernia.