1984-2003 yılları arasında hiatus hernisi nedeniyle tedavi edilen olguların ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Outcome of treatment for hiatal hernia in children between 1984-2003
  1. Tez No: 157016
  2. Yazar: İBRAHİM ŞANLIALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERİDUN CAHİT TANYEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Şanhalp, İ. 1984-2003 yılları arasında hiatus hernisi nedeniyle tedavi edilen olguların ve sonuçlarının değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Cerrahisi Tezi. Ankara, 2004. Hiatus hernisi (HH) çocuk yaş gurubunda sık karşılaşılan cerrahi sorunlardan değildir. 1984-2003 yıllan arasında kliniğimize başvurup hiatal herni tanısı alan 19 hastanın dosyaları geriye dönük olarak incelenmiştir. 19 hastanın 11'i kız (%57), 8'i erkektir (%43). Hastalarda median yaş 120 gündür (27 gün-2555 gün). Yapılan radyolojik tetkikler sonucunda 13 hastada PÖHH, 6 hastada SHH olduğu saptanmıştır. 13 PÖHH'lü hastanın 2sinde, 6 SHH'li hastanın da 3 ünde GÖR(+) olarak bulunmuştur. 7 hastada organoaksial malrotasyon saptanmıştır. Toplam 10 hastaya antireflü operasyonu yapılmıştır. Bunlardan 6'sına Nissen, 4'üne Thall fundoplikasyonu yapılmıştır. 8 hastaya HH onarımı ve anterior gastropeksi yapılmıştır. Kontroller sırasında 6 hasta yutamama ve kusmadan yakmmışlardır. Bu hastalarda çekilen ÖMDG'lerinde özefagus alt ucunda düzgün sınırlı darlığa rastlanmıştır. Bu hastalara yapılan üst gastrointestinal sistem endoskopilerinde 6 hastanın 5' inde özefagus alt ucunda darlığa rastlanmamış, fakat özefagus alt ucunda bir açılanma olduğu görülmüştür. Uygulanan antegrad dilatasyon sonrası semptomların tamamen kaybolduğu gözlenmiştir. HH tanısı alan vakaların tamamına yakınının şikâyetlerinin doğuştan olması, yansından fazlasında akrabalık hikâyesinin olması, özellikle organoaksial malrotasyonun da sık olması çocukluk çağı HH'de genetik bir predispozisyonun olabileceğini düşündürmektedir. Preoperatif ÖMDG'de GÖR saptanmayan ve de ameliyat sırasında intraabdominal özefagus boyunun yeterli olduğu vakalarda antireflü cerrahiye gerek yoktur. ANAHTAR KELİMELER: Paraözefageal hiatus hernisi, sliding özefagus hernisi, gastroözefageal reflü, çocuk III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Şanlıalp, İ. Outcome of treatment for hiatal hernia in children between 1984-2003. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Pediatric Surgery, Ankara, 2004 Hiatal hernia is a rare disorder seen in childhood. Medical records of 19 patients with the diagnosis of hiatal hernia between 1984 and 2003 were evaluated retrospectively. There were 1 1 girls (57%) and 8 boys (47%) with the median age of 120 days. Upper gastrointestinal system barium study revealed 13 paraesophageal (PHH) and 6 sliding (SHH) hiatal hernia. Gastroesophageal reflux (GER) was positive in 5 patients (2 in PHH and 3 in SHH). 7 patients had organoaxial malrotation. 10 patients underwent hernia reduction and antireflux surgery (6 Nissen and 4 Thall fundoplication) and 8 patients underwent hernia reduction and anterior gastropexy. 6 patients admitted with the complaints of vomiting and difficulty in swallowing in the follow-up period. Barium studies of upper gastrointestinal system of these patients revealed regular stenosis in the lower part of esophagus. There was no stenosis in 5 of these 6 patients in upper gastrointestinal endoscopy, but an angulation was detected in the lower part of esophagus. After a few number of anterograde dilatations, all patients were free of symptoms. Frequency of family history, organoaxial malrotation and being symptomatic since birth suggest us a genetic predisposition. There is no need for antireflux surgery if the patient has no GER and if he or she has adequate length of intraabdominal esophagus after dissection. KEYWORDS: Paraesophageal hiatal hernia, sliding hiatal hernia, gastroesophageal reflux, child IV