5-15 yaş Türk çocuklarında Ryser-Mc Connell dikkat eksikliği ,hiperaktivite bozukluğu, öğretmen değerlendirme ölçeğinin faktör yapısının incelenmesi
Analysis of factor structure of teacher evaluation scale of Ryser-McConnell attention deficit, hyperactivity disorder in Turkish children at 5-15 ages
  1. Tez No: 157015
  2. Yazar: EBRU AKSU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİGEN GÜLERYÜZ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Aksu, E., 6 -15 Yaş Türk Çocuklarında Ryser- McConnell Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Öğretmen Değerlendirme Ölçeğinin Faktör Yapısının İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2004. Yapılmış olan bu araştırma, Ryser ve McConnell'ın geliştirmiş olduğu Scales for Diagnosing Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder (Scales) öğretmen formunun Türkçe çevirisinin yapı geçerliliği ve iç güvenirliğini araştırmak ve ülkemizle ilgili normatif verileri sağlamak amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ili merkez ilçelerinde bulunan dokuz ilköğretim okulu ve altı anaokul ve bu okullara devam eden 5-14 yaş grubundaki toplam 891 çocuğun öğretmenleri oluşturmaktadır. Her öğretmen; öğretmen bilgi formu, çocuk bilgi formu, DEHB Değerlendirme Ölçeği - ODÖ Uyarlaması ve Conners Öğretmen Derecelendirme Ölçeği Türkçe Uyarlaması formlarını doldurmuştur. DEHB Değerlendirme Ölçeği - ODÖ'nin iç tutarlılığını saptamak amacıyla Cronbach alfa katsayısı ve devamlılık katsayısı (test-tekrar test) hesaplanmış; ve Toplam Standart Puanlara ait Cronbach alfa katsayısı.97 olarak bulunmuştur. Devamlılık katsayısı (test-tekrar test) incelendiğinde, DEHB Değerlendirme Ölçeği - ODÖ için korelasyon katsayısının.72 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aksu, E., Analysis of Factor Structure of Teacher Evaluation Scale of Ryser McConnell Attention Deficit/ Hyperactivity Disorder in Turkish children at 6 -15 ages, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Child Development and Education Program, Graduate Thesis, Ankara, 2004. This research was planned to search structural validity of Turkish translation version of teacher form for Scales for Diagnosing Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder (Scales) that was developed by Ryser McConnell and to provide normative information for our country. The universe of the research included teachers of 891 children between the ages of 5 and 14 from nine basic education schools, six nursery schools in central counties of Ankara. Each teacher filled Turkish translation versions of teacher information form, child information form, DEHB Evaluation Scale- School Rating Scale (SRS) Adaptation and Conners Teacher Rating Scale. Cronbach Alfa coefficient and continuity coefficient (test- retest) was calculated to determine internal consistency of DEHB Evaluation Scale- SRS and Cronbach Alfa coefficient of Total Quality Scores was measured as.97. When the consistency coefficient was examined, it was determined that correlation coefficient for DEHB Evaluation Scale- SRS was.72.