Psoriazisli hastalarda PUVA ve dar band UVB öncesi ve sonrası plazma ve dokuda adenozin deaminaz düzeyleri
The Effect of narrow -band phototheraphy and PUVA photochemotheraphy on the activity of adenosine deaminase in the plasma and tissue of patients with psoriasis
- Tez No: 157060
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT UKŞAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Psoriazis sık görülen kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Etiyolojisi hala bilinmemektedir. HLA antijenleri ve psoriazis arasındaki ilişki, lezyonlannın içinde aktif T lenfositlerin bulunması ve immünosüpressif ilaçlara yanıt vermeleri psoriazisin immünolojik bir hastalık olduğunu düşündürmektedir. ADA pürin yıkım yolunun bir enzimidir ve T lenfosit aktivasyonunun spesifik olmayan bir göstergesidir. ADA aktivitesinin T lenfositlerin aktivasyonu ve proliferasyonu ile karakterize hastalıklarda arttığı görülmektedir. Bu çalışmada psoriazisli hastalarm doku ve plazma örneklerinde PUVA veya dar band UVB tedavileri öncesi, sonrası ve kontrol grubunda ADA aktivitesi ölçüldü. Hastalığın şiddeti tedavi öncesi ve sonrasında PASI skoru ile değerlendirildi. Plazma ve 58doku ADA düzeyleri psoriazisli hastalarda kontrol grubuna göre yüksekti. Hastaların tedavi sonrası ADA düzeyleri tedavi öncesi ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma saptandı. ADA düzeyleri ile PASI skorları arasında korelasyon yoktu. Bu sonuçlar T lenfositlerin psoriazisin patogenezinde rol oynadığını ve ADA düzeylerinin psoriazisin aktivitesinin ölçülmesinde değerli olabileceğini desteklemektedir. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY Psoriasis is a common chronic inflammatory skin disorder. The etiology of psoriasis is still unknown. The linkage between certain HLA antigens and psoriasis, the presence of active T lymphocytes in lesions and the response to immunosuppressive agents, strongly support the possibility that psoriasis is an immunological disease. Adenosine deaminase (ADA) is an enzyme involved in the purine salvage pathway. ADA activity is a non-specific marker of T cell activation. ADA activity has been shown to be increased in diseases characterized by T lymphocyte proliferation and activation. In this study, ADA activities were measured in plasma and tissue samples of patients with psoriasis before and after PUVA or narrowband UVB treatment as well as 60in controls. The severity of the disease was evaluated before and after treatment according to Psoriasis Area and Severity Index score. Plasma and tissue ADA levels significantly elevated in patients with psoriasis compared to control groups. There was a statistically significant decrease in the ADA levels after treatment compared to pre- treatment values in the same patients. There was no correlation between ADA levels and PASI scores. These results support the evidence that T cell activation is involved in the pathogenesis of psoriasis and that ADA may be valuable in the assessment of disease activity in psoriasis. 61