Kangal Balıklı Kaplıca'da psoriasis tedavisinin etkinliği ve psikolojik değişimler
The effectivity of psoriasis treatment in Kangal Balıklı Kaplıca and psychological change
  1. Tez No: 157061
  2. Yazar: HASAN ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELİH AKYOL, PROF.DR. SEDAT ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV ÖZET Psoriasis, sık görülen, kronik özellikte, relapslarla seyreden inflamatuar bir hastalık olup, deride çeşitli büyüklüklerde eritemli skuamlı papül veya plaklarla karakterizedir. Yüzyıllardan beri Dermatologlar tarafından çeşitli tedavi yöntemleri denenmiş olup, bu tedavilerden hiç biri ne hastalığı tamamen iyüeştirebilmiş, ne de nüksleri önleyebilmiştir. Balneoterapi de başvurulan tedavi metodlarmdan biridir. Kangal Balıklı Kaplıca (KBK) psoriasis için balneoterapi yapılan önemli bir merkezdir. Bu çalışmada KBK run psoriasis tedavisindeki etkinliğini saptamayı ve hastalarda kaplıca tedavisi sırasında oluşan psikolojik değişimleri ortaya koymayı amaçladık. Çalışma 1 temmuz- 15 eylül 2003 tarihleri arasında, KBK da, 50 hasta üzerinde yapıldı. Psoriasis in klinik değerlendirmesi PASI skorlama sistemi ile yapıldı. Psikolojik değişimlerin takibi Kısa Semptom Envanteri (KSE) test anketine göre yapıldı. Çalışma grubu 27 si erkek, 23 ü bayan, toplam 50 kişiden oluşturuldu. Hastaların ortalama yaşlan 34.1 ortalama kaplıcada kalış süreleri 16.6 ortalama hastalık süreleri 10.6 yıl olarak bulundu. Hastaların 26 (% 52) smda lezyonlar tamamen kayboldu. Ortalama 16.6 günlük tedavi süresi ve tüm hastalar göz önünde bulundurulduğunda ortalama PASI düşüşü % 85.3 olarak bulundu. Anksiyete semptomları hariç KSE ni oluşturan diğer tüm semptom gruplarında, puan ortalamalarında düşüş görüldü. Sonuç olarak, KBK da psoriasis tedavisi için uygulanan balneoterapi etkili bulundu. Klinik iyileşme ile birlikte hastalarda olumlu yönde psikolojik değişimler görüldü.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Psoriasis is a common, chronic, recurrent, inflammatory disease of the skin characterized by round, erythematous, scaling papuls or plaques of various size. For centuries Dermatologist used various treatment modalities, but none of them cure disease completely and don't prevent recurrences. Balneotherapy is one of treatment modalities for psoriasis. Kangal Hot Spring with Fish (KBK) is one of important center in balneotherapy of psoriasis. In this study we purpose, the measure effectivity of KBK on psoriasis treatment and asses psychologic change in patient during spa treatment. The study carried out between -June 1 and- 15 September, 2003, in KBK, on 50 psoriasis patients. The evaluation of psoriasis was performed by PASI (Psoriasis Area and Severity Index) scoring system. Psychologic status change assessed by using Brief Symptoms Inventory (BSI) guastioneare form. The study consist of 50 patients, 27 of them were men and 23 of them were vomen. Mean age was found 34.1 mean stay of patients in spa found 16.6 days. Mean length of psoriasis in patient was 10.6 years. 26 (52 %) of 50 patients lesions cleared completely. The mean diminish in PASI value was 85.36 % in 16.6 days. Except anxiety symptoms all other symptoms groups points that consist of BSI got decreased during spa treatment. Balneotherapy in KBK for psoriasis treatment was found effective, in addition to clinical improvment, psychologic status of patients changed positively.