Helikobakter pylori ile kolorektal neoplaziler arasındaki ilişki
Relationship between helicobacter pylori and colorectal neoplasms
  1. Tez No: 491967
  2. Yazar: ARİF ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU BÖYÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Kolorektal kanserler, dünyada en sık gözlenen kanserlerden biridir, dünyada ve ülkemizdeki önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Helikobakter pylori ise sıklığı toplumlar arasında farklılıklar göstermekle birlikte en sık rastlanan enfeksiyon etkenleriden biridir. H.pylori'nin mide kanseri, MALT lenfoma gibi hastalıklarla ilişkisi ispatlandıktan sonra demir eksikliği anemisi, koroner arter hastalığı, idiopatik trombositopenik purpura, kronik ürtiker gibi pek çok hastalıkla ilişkisi araştırılmaya başlanmıştır. Yapılan çalışmaların bazıları H. pylori ile kolorektal neoplaziler arasında ilşki olabileceğine işaret ederken bazılarında bir ilişki saptanmamıştır. Bizim yaptığımız çalışmanın amacı, eş zamanlı gastroskopi ve kolonoskopi yapılan, mide biyopsisinde histopatolojik olarak H. pylori bakılan hastalarda olası H. pylori ile kolorektal neoplaziler arasındaki ilişkinin olup olmadığını saptamaktır. Materyal ve Metod: 01/12/2015-01/03/2017 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştrma Hastanesi endoskopi ünitesinde gastroskopi ve kolonoskopi yapılmış, mideden biyopsi alınıp histopatolojik olarak H. pylori açısından değerlendirilmiş 16-86 yaş arası toplam 314 olgu retrospektif olarak kolon patolojileri incelendi. Çalışmaya alınan olguların yaş, cinsiyet, gastroskopi ve kolonoskopide endoskopik ve patolojik tanılar, H. pylorinin pozitif-negatif olması, trombosit sayısı, hemoglobin, MCV, ferritin, total demir bağlama kapasitesi, B12 vitamini, folik asit, CRP ve sedimentasyon düzeylerine bakıldı. Bulgular: H. pylori varlığına göre olguların trombosit sayıları, HGB, MCV, ferritin, demir, TDBK, B12 ve CRP ölçümleri, istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). H. pylori gözlenen olguların folat değeri, H. pylori görülmeyen olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır (p=0,007; p0.05). H. pylori ile adenomatöz polipler arasındaki ilişki çalışıldığında anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0.05). İntestinal metaplazi ile adenomatöz polip arasındaki korelasyon çalışıldığında p değeri 0.074 saptanmış olup istatistiksel anlamlılık bulunmamıştır. Bunun üzerine adenomatöz polip üzerine etki eden H. pylori ve intestinal metaplaziden elde ettiğimiz gruplamaları lojistik regresyon analizi ile test ettiğimizde; model istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda H. pylori ile kolorektal neoplaziler arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ülkemizde az sayıda çalışma olmasına rağmen dünyada bu konuda yapılan pek çok çalışma mevcuttur. Bizim çalışmamızın sonuçları bu güncel çalışmaların bazıları ile uyumlu iken bazılarıyla çelişmektedir. H. pylori ile kolorektal neoplaziler arasındaki ilişkinin belirlenmesi adına ülkemizde ve uluslararası düzeyde, çok merkezli büyük örneklem büyüklüğü ile çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Colorectal cancers are one of the most common cancers in the world. They are important cause of morbidity and mortality in the world and in our country. H. pylori is one of the most common infectious agents, although the frequency varies between populations. Since H. pylori has been proven to be associated with diseases such as stomach cancer and MALT lymphoma, research has begun on the relationship with iron deficiency, coronary artery disease, autoimmune thrombocytopenic purpura, chronic urticaria and many other diseases. Some of the studies that have been done indicate that there may be a relationship between H. pylori and colorectal neoplasms, but some have not. The purpose of our work is to determine the correlation between H. pylori and colorectal neoplasia in patients made concurrent gastroscopy and colonoscopy and in which looked histopathologically H. pylori. Material and Method: Between the dates of 01/12 / 2015-01 / 03/2017 , total of 314 patients aged 16-86 years who underwent gastroscopy and colonoscopy at the Gaziosmanpaşa Taksim Education and Research Hospital endoscopy unit , and were evaluated with regard to H. pylori were retrospectively evaluated. The cases were grouped by the age, gender, gastroscopy and colonoscoy endoscopic and pathologic diagnosis, H. pylori positive-negative cases, platelet count, hemoglobin, MCV value, ferritin, total iron binding capacity, vitamin B12 level, follic acid level, CRP level and sedimentation levels. Results: Platelet counts, HGB, MCV, ferritin, iron, total iron binding capacity, B12 and CRP measurements of patients with H. pylori were not statistically significant (p>0,05). In our study, there was no correlation between H. pylori and colon cancer (p>0.05). When the correlation between intestinal metaplasia and adenomatous polyps was studied, p value was found to be 0.074 and statistically insignificant.Then we tested the groups obtained from H. pylori and intestinal metaplasia on adenomatous polyp by logistic regression analysis; The model was not statistically significant (p> 0.05). Discussion and Conclusion: There was no significant relationship between colorectal neoplasms with H. pylori, H. pylori-associated gastric intestinal metaplasia and colorectal neoplasms in our study. Despite the small number of studies in our country, there are many studies on this subject in the world. The results of our work are consistent with some of these current studies and contradict some of these current studies. In order to determine the relationship between H. pylori and colorectal neoplasms, studies should be conducted with large, multicenter, sample sizes at the national and international .