Renk körlüğünün saptanmasında bilgisayara uyarlanmış yeni bir yöntem
A new computer adapted test for the diagnosis of color blindness
  1. Tez No: 157074
  2. Yazar: NEZİH DURMAZLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİMET ÜNAY GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Durmazlar N., Renk Körlüğünün Saptanmasında Bilgisayara Uyarlanmış Yeni Bir Yöntem, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Fizyoloji Uzmanlık Tezi, 2002 Günümüzde, tıp alanının tüm anabilim dallarında bilgisayar kullanımı, teknolojideki ilerlemeye paralel olarak artmaktadır. Yakın zamana kadar bilimsel çalışmalarda bilgisayar kullanımı çalışmanın maliyetini yükseltmesine rağmen, teknolojideki hızlı gelişim artık bilgisayarın maliyetini her eve girecek kadar düşürmüş ve bilimsel çalışmalarda bilgisayardan faydalanılmasını gerekli hale getirmiştir. Bu amaçla renk körlüğünün tespitinde kullanılan güvenilir testlerden Farnsworth - Munsell 1 00 Hue Testi ve Holmgren yöntemlerini modifıye ederek bilgisayara uyarladık. Bu yeni testin güvenirliğini araştırmak için kontrol grubunu (n=13) ve renk körü grubunu (n=13) 2 standart renk körlüğü testi ile tespit ettik. Bunun için kullandığımız testler, FM 100 Hue Testi, Ishihara Psödoizokromatik Tablolarıdır. Daha sonra kendi geliştirdiğimiz Bilgisayar Uygulamalı Renk Körlüğü Testini uyguladık. Bulgularımız istatistiksel yöntemlerle karşılaştırıldı. Sonuçlar; Renk körlerini belirlemede Ishihara testini altın standart olarak kabul edildi. Buna göre, Bilgisayar Uygulamalı testimizin renk körü tanısı koyacak hata skorunu (cut - off point) 23 olarak belirlendi. Geliştirdiğimiz test, 23 hata skoru ile %100 özgünlük ve %100 duyarlığa sahip olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Durmazlar N., A new computer adapted test for the diagnosis of Color Blindness. Hacettepe University, Faculty of Medicine, thesis of Physiology, 2002 The computers used in the studies of all medical departments are increased due to the technical innovations in the field of computers. Although in the past, the computers used in the scientific studies have been increased the cost of the studies, the technological improvement made the computers available in almost every scientific studies and even to the all home users. For this reason, we have modified and applied the methods used in Farnsworth - Munsell 1 00 Hue and Holmgren tests to a computer application program. In order to investigate the reliability of our“Computer Adapted Color Blindness Test”we have tested a color blind (n=13) and a control group (n=13) with 2 standard tests; FM 100 Hue test and Ishihara test. Afterwards, we applied our Computer Application test and have compared the results with the appropriate statistical methods. Results; we assumed that the gold standard test in the diagnosis of color blindness was Ishihara test. We have found the cut - off error score of 23 points for our Computer Adapted test in the diagnosis of color blindness. Our test is %100 sensitive and %100 specific with the cut - off error score of 23 point.