Hacettepe Üniversitesi öğrencileri arasında sigara içimi ve egzersizin solunum fonksiyon testleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 157075
  2. Yazar: ESRA BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE BALKANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sigaranın insan sağlığını olumsuz etkilediği, düzenli egzersizin ise sağlıklı yaşamın koşullarından biri olduğu bilinmektedir. Sigaraya yeni başlayanlarda solunum fonksiyonlarının nasıl etkilendiğine dair bilgiler sınırlıdır.Fiziksel aktivite ve solunum fonksiyonlarının ilişkisine ait çalışmalarda ise farklı sonuçlar bulunmaktadır. Bu çalışmada genç yaş grubunda sigara ve egzersizin solunum fonksiyonlarına etkisinin incelenmesi amaçlandı. 18-25 yaşları arasında Hacettepe Üniversitesi'nde öğrenim gören bir grup gönüllü öğrenciye solunum semptomları, sigara içme durumu ve fiziksel aktivite hakkında anket ve daha sonra spirometrik yöntemle solunum fonksiyon testleri uygulandı. Çalışmaya 462 erkek, 552 kız olmak üzere 1014 öğrenci katıldı. Erkek ve kız öğrencilerin yaşları ortalama 19.42 ve 19.33 idi. Sigara içme oranı erkeklerde %26.6, kızlarda %15.6 olarak bulundu. Erkeklerin %82.7'i, kızların %68.8'i egzersiz yapmaktaydı. Sigara içen ve içmeyen öğrenciler arasında“son 12 ay içinde hırıltılı solunum”ve“balgam yakınması”yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı. Her iki cinsiyette de sigara içen öğrencilerin FEVı ve FVC değerleri içmeyenlere göre“sağlıklı sigara içicisi”tanımı ile uyumlu olacak şekilde yüksek bulundu. Egzersiz yapan ve yapmayan öğrencilerin solunum fonksiyon testleri karşılaştırıldığında FEVı ve FVC'nin egzersiz yapanlarda daha yüksek olduğu görüldü. Sigara içen öğrencilerde her iki cinsiyette de egzersiz yapan ve yapmayan gruplar arasında fark yoktu. Sigara içmeyen erkek öğrencilerden egzersiz yapanlarda FEVı ve FVC değerleri yapmayanlara göre yüksek olmakla beraber bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sigara içmeyen kızlarda ise egzersiz yapanların FVC değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı olmak üzere her iki parameter de yapmayanlara göre yüksekti. Sonuç olarak ortalama 3 yıldır sigara içen Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin“sağlıklı sigara içicisi”tanımına uyduğu gösterildi. Egzersiz yapmak, sigara içen öğrencilerin daha iyi akciğer fonksiyonlarına sahip olmalarına yardımcı olurken egzersizin asıl etkisi sigara içmeyen grupta gösterildi. Bu sonucun sporcu sağlığı ve sigara karşıtı eğitim çalışmalarında gözönünde bulundurulması yararlıdır. Anahtar Sözcükler; Solunum Fonksiyon Testleri, Egzersiz, Sigara içimi IV
Özet (Çeviri)
Research on smoking and physical activity provides strong evidence of the negative impact of smoking and the positive impact of exercise on long-term health. The data about beginner smokers and the effect on respiratory function is limited and there are also different results for the effect of physical activity on respiratory function. In our study we aimed to examine the effect of smoking and exercise on respiratory function tests in young adults. A questionnaire of respiratory symptoms, smoking status and physical activity was completed and pulmonary function testing was performed among the voluntary students of Hacettepe University aged 18-25 years. 1014 students (552 girls /G, 462 boys /B) were involved. Mean ages were B: 19.42, G: 19.33. The ratio of taking regular exercise was 82.7% for boys and 68.8% for girls. It was found that smokers had more respiratory symptoms than non-smokers. There was statistically significant difference in the“ rasping respiration in the previous 12 months”and“ sputum complaints”between smokers and non smokers. Smokers FEV1 ve FVC values were found significantly higher than non-smokers both in boys and girls. The result was in accordance with“The healthy smoker effect”. Exercizing students had better FEV1 ve FVC values than non-exercising students. Among smokers there was no difference for FEV1 and FVC values between exercising and non-exercising students. Non-smoker and exercising boys had better FEV1 ve FVC values than the non-smoker and non exercising group but this result was not statistically significant. This result was not found among smokers. Non smoker and exercising girls also had better FEV1 ve FVC values than the non-smoker and non exercising group but only FVC values were statistically significant. As a result, the FEV1 ve FVC values of students who have smoked for approximately 3 years were in accord with“The healthy smoker effect”. Exercising helps better lung function in smokers but the real effect of exercise is demonstrated in non-smokers. This fact should be considered in educational studies and campaigns against smoking. Keywords; Respiratory Function Tests, Smoking, Exercise