The effects of color scheme on the appraisal of an office environment and task performance
Renk şemasının ofis ortamının değerlendirilmesi ve iş performansının üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 387819
  2. Yazar: ELİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı akromatik ve kromatik renk şemaları arasındaki farkın ofis ortamının değerlendirilmesi ve iş performansının açısından incelemektir. Mekanların sübjektif değerlendirmesinde ve katılımcıların performansında sadece rengin etkisini inceleyebilmek için akromatik ve kromatik renk şemalarında renklerin ışıklık oranlarının (yansıtıcılıklarının) aynı olmasına dikkat edilmiştir.Çalışma iki aşama olarak planlanmıştır. İlk aşamada, ikinci aşamada kullanılacak olan deney odasının yapay ışıklandırma ve renk özelliklerini belirlemek üzere veri toplamak amacıyla Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde bir alan araştırması yapılmıştır. İkinci aşamada, deneysel bir araştırma yapılmıştır. Kromatik ve akromatik olan iki renk şeması için aynı örnek grup deneye katılmıştır. Katılımcılar Ankara'daki Bilkent Üniversitesi'nde farklı bölümlerde akademik ve idari görevli bulunan altmış ofis çalışanından oluşmaktadır. Deney, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'nün bir ofisinde yapılmıştır ve bu oda araştırmanın amaçlarına uygun olarak yeniden düzenlenmiştir. Deneyin ilk aşamasında katılımcılara renk körlüğü testi yapılmış ve birkaç dakikalık adaptasyon süresinden sonra, deney yöneticisi sure tutarken katılımcılara problem çözme ve hata düzeltme sorularından oluşan performans testleri verilmiştir. Daha sonra, katılımcılar yapmış oldukları performans testlerini ve sunulan ofis ortamını bir anket doldurarak değerlendirmişlerdir. Deneyin ikinci aşamasında aynı prosedür (kromatik veya akromatik) diğer renk şeması için tekrarlanmıştır. İstatistiksel incelemelerde Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı (SPSS) 13.0 kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, katılımcılar kromatik şemalı ofis ortamını, akromatik şemalı ofis ortamından daha hoş, çekici, tatmin edici ve dinamik bulmuştur.İş performansı açısından sonuçlar katılımcıların kromatik şemadaki performansının akromatik şemaya göre daha iyi olduğunu göstermiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: ofis ortamı, renk şeması, çevresel değerlendirme, iş performansı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the differences between achromatic and chromatic schemes in the appraisal of an office environment and task performance. To investigate only the hue effect on the subjective impressions of the offices and participants? performance, it was important to use the colors with the same value (lightness) on the surfaces of achromatic and chromatic scheme. The study has two phases. In the first phase, a field survey was conducted at the Fine Arts Faculty of Bilkent University to obtain data in order to determine the artificial lighting and color specifications of the experiment room that was to be used in the experimental study. In the second phase, an experimental study was conducted. The same sample group participated in the experiment for two color schemes which were achromatic and chromatic. The participants were sixty office workers who are academic and administrative staff from different departments of Bilkent University in Ankara. The study was carried out in an office room at the Department of Interior Architecture and Environmental Design at Bilkent University, and the room was redesigned according to the purposes of the study. In the first stage of the experiment participants were tested for color vision deficiencies and after a few minutes of adaptation, they were given performance tasks consisting of problem-solving and proofreading tests while the coordinator of the experiment was timing this process. Later, the participants evaluated the task they performed (self-report of the task) and the presented office setting by filling out the questionnaire, consisting of a set of bipolar adjective pairs, preference and association questions in 5 point scale likert-type and open-ended questions. In the second stage, the same procedure was followed for the other color scheme (achromatic or chromatic). Statistical Package for the Social Science (SPSS) 13.0 was used to analyze the data. It was found that the office environment with chromatic scheme was found more pleasant, attractive, satisfying and dynamic than the achromatic scheme. In terms of task performance the results showed that participants? performances were better in the chromatic scheme than their performance in the achromatic scheme.KEYWORDS: office environment, color scheme, environmental assessment, task performance.