Lipopolisakkkarid (LPS) ile Alzheimer hastalığı modeli oluşturulan sıçanlarda taurin uygulamasının öğrenme üzerine etkisi
Taurine administration effects on learning in LPS induced Alzheimer's disease rat models
- Tez No: 157076
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gram-negatif bakterilerin hücre duvarından elde edilen lipopolisakkarid (LPS) ateş, iştahsızlık, kilo kaybı yanısıra sosyal davranışlarda ve nörokognitif fonksiyonlarda bozulma gibi bir çok fizyolojik ve davranışsal değişikliğe neden olmaktadır, öğrenme performansındaki azalmanın akut LPS uygulamasının oluşturduğu inflamasyon ve oksidatif stresten kaynaklandığı düşünülmektedir. LPS'nin nörokognitif fonksiyonlarda oluşturduğu bozukluk nedeniyle Alzheimer hastalığı için hayvan modeli oluşturmada kullanılmaktadır. Bu çalışmada Wisiar-Albino cinsi erkek sıçanlarda LPS uygulamasının (10, 100, 500 ug/kg dozlarında) uzaysal öğrenme performansları üzerindeki etkileri Morris'in su labirentinde 6 gün boyunca günde 4 deneme yapılarak test edildi.
Özet (Çeviri)
Lipopolysaccharide (LPS), a component of the cell wall of the gram- negative bacteria, lead cognitive impairments and induces profound physiological and behavioral changes including fever, decrease in food motivation, and social behavior. These changes might be interpreted as acute oxidative stress and inflammatory reactions to the LPS. Because of this reasons LPS used to make animal model of Alzheimer's disese. In the present study, therefore, we investigate the effects of LPS (10, 100, 500 u/kg i.p) on spatial learning performances using Wistar-Albino male rats. In the Morris's water-maze task, spatial learning performans were exemined in four trials of training for six consecutive days.