Nikel, magnezyum, kobalt, kadmiyum, çinko klorür'ün teratojenik; embriyotoksik etkilerinin fetax testi kullanılarak xenopus laevis'te araştırılması
Teratogenicity and embryotoxicity of cobalt chloride, zinc chloride, cadmium chloride, magnesium chloride, nickel chloride in xenopus laevis, assayed by the fetax procedure
- Tez No: 157083
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR SEÇİL BİNOKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Nikel, Magnezyum, Kobalt, Kadmiyum, Çinko Klorür'ün Teratojenik; Embriyotoksik Etkilerinin Fetax Testi Kullanılarak Xenopus Laevîs'te Araştırılması Bu çalışma divalan katyonlar kadmiyum, nikel, kobalt, çinko ve magnezyum'un malformasyona neden olup olmadığını ve bu katyonlardan magnezyum ve çinko' nun kadmiyum, nikel ve kobalt ile muamele edildiğinde Xenopus laevis embriyosunun toksisitesini azaltıp azaltmadığını bulmak için yapılmıştır. Xenopus embriyoları geç blastula safhasından sonra 4 gün, çeşitli derişimlere (Cd, Cd+Mg, Cd+Zn, Cd+Mg+Zn; Ni, Ni+Mg, Ni+Zn, Ni+Mg+Zn; Co, Co+Mg, Co+Zn, Co+Mg+Zn; Mg, Mg+Zn; Zn, Zn+Mg) maruz bırakılmıştır. Bu statik yenileme testinde 96 saat sonunda kullanılan bitim noktaları yaşama, malformasyon, yüzme yeteneği, deri pigmentasyonu ve büyüme- gelişme evresidir. Ayrıca bu divalan katyonların teratojenite indeksine bakılmıştır. Çalışmada kadmiyum, nikel, kobalt, çinko ve magnezyum'un teratojenite indeksi sırası ile 8.6, 24.4, 625, 7.9 ve 360 olarak bulunmuştur. Sonuçlar bu katyonların şiddetli teratojen olduğunu göstermiştir. Bu divalan katyonlarda teratojenisite; lipid peroksidasyonu, DNA hasarı ve enzim inhibisyonu ile oluşur. Genelde çinko ve magnezyum'un çeşitli kimyasal maddelerin olası toksik ve karsinojenik etkilerini azalttığı bilinmektedir. Çalışmada sabit ve artan derişimlerde çinko (40 p,g/L, 10, 100, 250, 500 jLimol/L) ve magnezyum (40 mmol/L, 5, 50, 500,5000 p.mol/L) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Teratogenicity and Embryotoxicity of Cobalt Chloride, Zinc Chloride, Cadmium Chloride, Magnesium Chloride, Nickel Chloride in Xenopus laevis, Assayed by the FETAX Procedure. This study was performed to determine whether malformations induced in Xenopus laevis embryos by exposure to divalent cadmium, nickel, cobalt, zinc, and magnesium chlorides and to determine whether reduced the toxicity induced in Xenopus laevis embryos by exposure to divalent magnesium and zinc chlorides with cadmium, nickel, and cobalt chlorides. In addition Teratogenicity Index (Tl) of five divalent was determined. The embyos in the late blastula stage were exposure to various concentrations, for four days Cd, Cd+Mg, Cd+Zn, Cd+Mg+Zn; Ni, Ni+Mg, Ni+Zn, Ni+Mg+Zn; Co, Co+Mg, Co+Zn, Co+Mg+Zn; Mg, Mg+Zn; Zn, Zn+Mg. In this study, the Teratogenicity Index was found for Cd2+, Ni2+, Co2+, Zn, Mg2+ 8.6, 24.4, 625, 7.9, 360, respectively. Results were shown us these divalent cations were strong teratogen. In these divalent, teratogenicity occur with lipid peroxidation, DNA damage, enzyme inhibition. In general, zinc and magnesium are known to decrease the probable toxic and carcinogenic effects of various chemicals.