Yaşlılarda bilgisayar kullanım zorlukları ve çözüm olarak titreşimli fare kullanımı
Computer usability obstacles of older adults and using vibrotactile mouse as a solution
  1. Tez No: 157097
  2. Yazar: BORA ÜZÜM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yürütülmüş olan bu yüksek lisans bitirme tezi çalışmasında, yaşlı insanlar birer bilgisayar kullanıcısı olarak ele alınmış ve bilgisayar sistemlerini kullanırken karşılaştıkları zorluklar kategorik olarak tanımlanmıştır. Titreşimli geri besleme özelliği kazandırılmış fare kullanımının, yaşlıların karşılaştığı önemli problemlerden olan fare ile etkileşim problemini aşmakta bir çözüm olabileceği hipotezi öne sürülmüştür.Standart bir PS/2 optik fare modifiye edilerek titreşimli fare imal edilmiştir ve elde edilen aygıt 9 yaşlı katılımcı (Ortalama yaş=69,67) ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, older adults are examined as computer users, their characteristics and the problems they are facing with computer systems are described; and using vibrotactile feedback mouse in graphical user interfaces is proposed to increase their computer usability performances.An original Fitts experiment variation with 9 participants (mean age 69,67), who are novice computer users having no health problems which may block them when using desktop computer systems, has been done and the results of 2880 trials were analyzed.