Thera-bandlarla yapılan farklı yüklenmelerin bacak kuvveti üzerine etkisi
The effect of different overloads with thera-bands on the leg strength
  1. Tez No: 157116
  2. Yazar: BİLAL BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜL TİRYAKİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET THERA-BAND'LARLA YAPILAN FARKLI YÜKLENMELERİN BACAK KUVVETİ ÜZERİNE ETKİSİ Biçer, Bilal Yüksek Lisans, Antrenörlük Eğitimi Tez Danışmanı: Prof. Dr. GÜL TİRYAKİ SÖNMEZ Temmuz -2004, 124 Sayfa Kas kuvveti gerek günlük yaşamdaki işlerin rahatlıkla sürdürülmesi gerekse sportif performansın artırılması açısından önemli bir fiziksel uygunluk parametresi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kas kuvveti çeşitli direnç araçları kullanılarak (örneğin elastik bant' lar gibi) geliştirilebilir. Bu çalışmanın amacı, Thera- Band'larla yapılan farklı yüklenmelerin bacak kuvveti üzerine etkisini ortaya koymaktır. Bu çalışmaya B.E.S.Y.O' unda öğrenim gören (yaş ortalaması 21.03Ü.92) 36 sağlıklı erkek öğrenci gönüllü olarak katılmış ve denekler iki deneme (16 tekrar grubu“16 TG”, 8 tekrar“8 TG”) grubu ve kontrol grubu (KG) olmak üzere rasgele yöntemle üç gruba ayrılmıştır. Deneme grupları diz ekstansör kaslarına yönelik (16 TG ve 8 TG) 6 hafta, haftada 3 gün, günde 3 set ve her sette 16/8 tekrar (setler arasında 90 saniyelik dinlenme) olmak üzere kuvvet antrenman programına tabi tutulmuştur. Denekler direnç aracı olarak Thera-Band kullanmıştır. 6 haftalık kuvvet antrenman programı öncesi ve sonrası deneklerin dikey sıçrama performansları, izometrik bacak kuvvetleri ve sprint performansları ölçülmüştür. Verilerin çözümlenmesinde Wilcoxon, Kruskal Wallis ve Mann- Whitney U Testi kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, deneme grupları dikey sıçrama performansı ve izometrik bacak kuvveti açısından ön testten son teste istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler gösterirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF DIFFERENT OVERLOADS WITH THERA-BANDS ON THE LEG STRENGTH Biçer, Bilal MS, Education of Training Adviser: Prof. Dr. GÜL TİRYAKİ SÖNMEZ July-2004, 124 Pages Muscle strength is an important physical property in terms of both leading daily works easily and increasing sporting performance. Muscle strength can be developed by using various resistant goods (for examples: elastic bands). The purpose of this study is to investigate the effect of different overloads with Thera- Bands on leg strength. Thirty-six healthy male students (X= 21.03) studying at Physical Education participated to this study as volunteer subjects were divided into three groups randomly as two experimental groups and a control group (16 Repeating groups“ 16 RG”, 8 repeating groups“8 RG”). Experimental groups were applied to strength training program for extensor leg muscle that led three days a week, three sets a day and 16/8 repeatings in each set (90-second rest between sets). Subjects were used Thera-Band as a resistant tool. After and before 6-week strength training program, the performance of vertical jumps, isometric leg strength and sprint performance of the subjects were measured. In the data analysis, Wilcoxon, Kruskal Wallis and Mann- Whitney U tests were used. As a conclusion of the study, while experimental groups showed statistically significant developments from pre-tests to post-tests in terms of vertical jump performance and isometric leg strengths, there wasn't any chance in control groups (p>0.05).