Sprinterlerin sürat ve sıçrama parametrelerinin incelenmesi
Investigation of speed and jump parameters of sprinters
  1. Tez No: 157115
  2. Yazar: MEHMET KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER AÇIKADA, DR. ALPER AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Kale, M., Sprinterlerin Sürat ve Sıçrama Parametrelerinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitisü Spor Bilimleri ve Teknolojisi Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2004. Bu çalışmada farklı düzey sprinterlerin maksimal hıza ulaşma mesafelerindeki sürat parametreleri arası farklar ve bu sürat parametrelerinin antropometrik ve sıçrama parametreleri ile ilişkileri incelenmiştir [Grup 1 (n = 6); 100m = 1 1.82 s, yaş = 20.7 ± 2.8 yıl, BOY = 179.2 ± 6.4 cm, VA = 71.1 ± 5.9 kg]. Skuat sıçramayla (SS) aktif sıçramanın (AS) havada kalış süresi (HKS), derinlik sıçramayla (DS) ve 60 s çoklu sıçramanın (CS) yerde kalış süresi (YKS) ve HKS açma-kapama anahtarı görevi yapan mata bağlı 2 kanallı tam zamanlama sistemiyle ölçülmüştür. Sprinterlerin 60m'deki adımlarının YKS ve HKS aynı zamanlama sistemiyle ölçülmüştür. İz bırakma yöntemiyle adım uzunlukları (AU) belirlenmiştir. Durarak uzun atlama (DUA), durarak 3 adım atlama (D3A), durarak 5 adım atlama (D5A) ve durarak 10 adım atlama (D10A) mesafesi ölçülmüştür. Adım süresi (ASR), adım frekansı (AF), maksimal hız (HIZnıaks), sıçrama yüksekliği ve sıçrama gücü hesaplanmıştır. İstatistiksel analiz sonucunda Grup 1 ve Grup 2'nin 100m dereceleri dışında antropometrik, sürat ve sıçrama parametreleri arasında fark bulunmamıştır. Bu bulgulardan hareketle gruplar birleştirilerek sürat parametrelerinin antropometrik ve sıçrama parametreleri ile ilişkileri incelenmiştir. Sürat parametreleri (HIZmakS, YKS, HKS, ASR, AF ve AU) ile bazı antropometrik parametreler (BOY, VA, BU ABU), sürat parametreleri ile bazı yatay sıçrama parametreleri (DUA, D3A, D5A, D10A), sürat parametreleri ile bazı dikey sıçrama parametreleri (SS, AS, DKY, ÇSS, ÇSY, Gort, Gmaks, GSNmaks, GSYmaks) arasında ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Kale, M., Investigation of Speed and Jump Parameters of Sprinters, Hacettepe University Health Sciences Institute, Master of Science Thesis in Sport Science and Technology, Ankara, 2004. In this study, differences in speed parameters at the distance reaching maximum velocity and relationships of these speed parameters with anthropometric parameters and jump parameters of different level sprinters were investigated (Groupl (n = 6); 100m = 1 1.82 s, age = 20.7 ± 2.8 years, BH = 179.2 ± 6.4 cm, BM = 71.1 ± 5.9 kg). Flight time (FT) of squat jump (SJ) and countermovement jump (CMJ) were measured with a 2-channel precision timing system on switching mats. FT and contact time (CT) of dept jump and 60 s multiple jumps (MJ) and each of strides through 60 m were measured with the same system on the same mats. Stride lenghts through 60 m were measured with a trace marking method. Standing long jump (SLJ), standing 3-step jump (S3J), standing 5-step jump (S5J), and standing 10-step jump (S10J) were measured. Stride time (ST), stride frequency (SF), maximum velocity (Vmax), jumping height and jumping power were calculated. Statistical analysis showed that except for the 100m running times there were no significant differences between the group 1 and 2 with respect to anthropometric, speed, and jump parameters. Thus, Grupl and Grup2 were combined as one group for the analysis.