Personel yönetiminin sistem yaklaşımı açısından incelenmesi
An examination of the personnel management in terms of system theory (Directorate general youth and sport)
- Tez No: 157118
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH YENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
81 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez teşkilatında yürütülen personel yönetimi uygulamalarını sistem yaklaşımı açısından değerlendirilmesi ve yönetici personelin bu konuya ilişkin görüşlerini tespit etmektir. Araştırmanın evreni GSGM'de çalışan Genel Müdür yardımcıları, Daire Başkanları, Şube Müdürleri ve Federasyon Genel Sekreteri olan yönetici personel oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ulaşıldığından örneklem alınmamıştır. Araştırmaya katılan yöneticilere bir anket uygulanmıştır. Anket araştırmacı tarafından hazırlanmış, ön uygulaması yapılmış ve uzman görüşü alındıktan sonra son şekli verilmiştir. Anket iki bölümden oluşmakta olup; birinci bölümde yönetici personelin kişisel özellikleri, ikinci bölümde ise personel yönetimi uygulamalarım sistem yaklaşımı açısından değerlendirilmesini içermektedir. Anketin güvenilirlik katsayısı (a).05'dir. Uygulanan anket bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Pacage Program for Social Science) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçların dağılımları frekans ve yüzde olarak belirlenmiş ayrıca sonuçlara ilişkin dağılımların bağımsız değişkenler arasında manidar bir fark olup olmadığım tespit amacıyla Tek yönlü varyans analizi tekniği a=.05 anlamlılık düzeyi benimsenerek kullanılmıştır.82 Sonuç olarak, göre Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde yürütülen personel yönetiminin parçalarını oluşturan ana parçalar olan planlama, işe alma, kadrolama, personel hareketlerinin kontrolü, başarı değerlendirme, ücretleme, eğitim vb. faktörlerin yeteri kadar işlevlerini yerine getirmediklerini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
-83- ABSTRACT The aim of this study is to evaluate the personnel management applications which are carried out in the Headquarters of the General Directorate of Youth and Sports (GSGM) in terms of system approach and to determine the point of view of the managing personnel about this subject. The universe of the study comprises the Vice General Directors, Heads of Departments, Heads of Branches and the Secretary General of the Federations who are the managing personnel. Because it has been possible to reach to whole of the study universe, there was no need to have any sampling. A survey was made among the managers who joined the study. The survey had been prepared by the student; the pre-application of the survey had been done and shaped lastly after having the opinion of an expert. The survey consists of two parts; in the first part, individual characteristics of the managing personnel and in the second part the evauation of the personnel management applications in terms of system approach. The survey's and the reliability factor (a) is.05. The survey applied had been analyzed by using the computer programme SPSS (Statistical Pacage Program for Social Science). The distribution of the results was determined as frequancy and percentage. The meaningfulness level of a=.05 the one-way variance analyze technique was used in order to determine whether there is a meaningful difference among the independent variables of the distribution related to the results. In conclusion, we can say that the factors like planning, engagement, employment, the control of the personnel movements, success-84- evaluation, determining the prices, education and etc.,which are the basic components of the personnel management which are carried out in the GSGM, do not function properly.