Türkiye'de kamu yönetiminde yeniden yapılandırma çalışmaları çerçevesinde kamu personel reformu projeleri
The projects of public personel reform from the aspect of the studies restructuring of public administration in Turkey
- Tez No: 257955
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Hayatın her alanında yaşanan değişmeler, kamu yönetimi ve kamu personel sisteminde reform ya da yeniden yapılanmayı da zorunlu kılmaktadır. Söz konusu reform çalışmalarının amacı, kamu kesiminde çalışan ile çalıştıran ve vatandaş arasındaki ilişkiyi yeniden düzenlemek ve kamu çalışanlarının etkin ve verimli çalışmasını sağlamak sureti ile kamu yönetiminin etkinliğini artırmaktır.Bu çerçevede, diğer ülkeler gibi Türkiye'de de, tarihsel süreç içinde bir çok reform çalışmasının yapıldığı gözlenmektedir. Bu çalışmaların önemli bir bölümünün, çeşitli nedenlerle ?proje? veya ?öneri? düzeyinde kaldığı ve uygulamaya aktarılamadığı da bir gerçektir. Bununla birlikte, Türk kamu yönetimi ve personel rejiminde reform yapmayı amaçlayan çalışmaların incelenmesi, halen geçerli olan yeniden yapılanma ihtiyacının en uygun şekilde karşılanması açısından öğretici ve yol gösterici bir işleve de sahip bulunmaktadır.Bu tez çalışmasında, Türk kamu yönetimi ve personel sistemi ve bu sistemi şekillendiren Geleneksel Kamu Yönetimi Yaklaşımı, kamuda yeniden yapılandırma çalışmalarını etkileyen Yeni Kamu Yönetimi Yaklaşımı, kamu yönetiminde yeniden yapılandırma çalışmaları çerçevesinde yürütülen personel rejimi reform çalışmaları, bu çalışmalarda sisteme getirilen eleştiriler, tespitler, öneriler ve hazırlanan projelerin uygulamaya geçiş süreçleri incelenmiştir.Çalışma neticesinde, Türk kamu yönetimi ve kamu personel rejimine ilişkin sorunların tespiti ve çözümü amacıyla Cumhuriyetin ilanından günümüze değin gerçekleştirilen yeniden yapılandırma(reform) çalışmalarında ?yapısal değişiklikler, ücretleme, norm kadro, işe alma ve atamalar, personel eğitimi? gibi konuların öne çıktığı; bu önerilerin çeşitli nedenlerle arzu edilen seviyede uygulamaya geçirilemediği, bu çalışmalarla ortaya konan tespit ve önerilerin çoğunun günümüzde de geçerli olduğu, Türk kamu yönetimi sistemi ve personel rejiminde yeniden yapılandırma gereksiniminin 2010 yılı itibariyle güncelliğini koruduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The changes experienced in every aspect of life, necessitites a reform or restructuring in the public administration and public personnel system.The aim of such reform efforts is to rearrange the relationship between public sector workers/managers and citizens , increase the capacity of the public sector workers, and thus improve the efficiency of the public sectorWithin this framework, a lot of reform efforts have been applied in Turkey like many countries in the world, as well. Much of such efforts failed and remained mere projects due to several reasons. Nevertheless, such past experience may serve us as a guidance through our present reconstruction efforts.Modern and traditional approaches effecting and shaping Turkish public administration system, personnel regime reform efforts and their implementation process including criticism and suggestions forwarded by various academics and scientists have been studied in this thesis .In the course of this study it has ben observed that the past reform efforts in Turkish Public Sector has failed to be realised and Turkish Public Sector and its personel rejime is still in need of further reformation.