Ergenlerin spor yaşantıları ile psikolojik sorunları arasındaki ilişki
The relation between the sport life of the adolescents and their psychological problemmed life levels
- Tez No: 157119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
84 ÖZET Bu araştırmanın amacı ergenlerin spor yaşantıları ile psikolojik sorun yaşama düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada öğrencilerin spor yaşantıları ve psikolojik sorun yaşama düzeylerinin bazı değişkenlere göre benzerlik ve farklılıkları incelenmiştir. öğrencilerin spor yaşantısını ölçmek amacıyla“ Spor Yaşantısı Anketi ”, psikolojik sorun yaşama düzeylerini ölçmek amacıyla“ Ruhsal Belirti Tarama Listesi ( SCL90-R ) ”ve ergenlere ait kişisel bilgileri elde edebilmek amacıyla da“ Ergen Bilgi Formu ”kullanılmıştır. Araştırma 2003-2004 öğretim yılında ikisi izmir il merkezinde, biri ise izmir'in Dikili ilçesinde bulunan üç farklı lisede gerçekleştirilmiştir, örnekler grubu olarak Lise-1. sınıfa devam eden 111 ve Lise-3.sınıfa devam eden 127 öğrenci olmak üzere toplam 238 öğrenci alınmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde,“ Pearson ki-kare ”testi,“ Varyans analiz tekniği ”,“Goodman Split ”ve“ Spearman Brown ”testleri kullanılmıştır. istatistiksel analizler sonucunda spor yaşantısı ile psikolojik sorun yaşama düzeyi arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Spor yaşantısı düzeyi yüksek olan öğrencilerin, psikolojik sorun yaşama düzeyleri düşük bulunmuştur. Bu da spor yaşantısı ile psikolojik sorun yaşama düzeyi arasında ters orantılı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu sonuca ek olarak bazı değişkenler ile spor yaşantısı ve psikolojik sorun yaşama düzeyleri arasında da ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
85 ABSTRACT The aim of this investigation is to study the relation between the sport life of the adolescents and their psychological problemmed life levels. The student's sport's life and psychological problemmed life levels which have similarities and differences according to some changes are also studied in this research. The“ Sport Life Survey ”is used to measure the sport life of the adolescents, the“ Symptom Distress Check List ”( SCL90) is used to measure their psychological problemmed life levels and“ Adolescent Information Form ”is used to obtain personal informations of adolescents. This investigation has been realized in 3 different highschools which two of them were in the centrum of Izmir and the other one was in the county of Dikili of Izmir City. 111 students attending highschool first form and 127 students attending the highschool third class were forming the sampling group which totalled to 238 students. During the statistical analysses of the data obtained, the“ Pearson Chi- Square ”, the“ Varience Analysses Technics ”,“ Gutmann Split ”and“ Spearman Brown ”tests were used. At the end of the statistical analysses, the relation in between the sport life and psychological problemmed life level were found meaningful. The students who have high sport life levels had low psychological problemmed life levels. This shows that there is a contraversial relation in between sport life and psychological problemmed life level.86 Attached to this result, it is also defined that there are relations in between the sport life and psychological problemmed life levels.