Ankilozan spondilit ve romatoid artrit tanılı hastalardaaerobik kapasite ve solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of pulmonary function and aerobic capacity inankylosing spondilitis and rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 674520
  2. Yazar: DAMLA CANKURTARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA GÜRÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmamızda Modifiye New York kriterlerine göre Ankilozan Spondilit (AS) ve American Collage of Rheumatology (ACR) tanı kriterlerine göre Romatoid Artrit (RA) tanılı hastaların egzersiz kapasitesi ve solunum fonksiyonunu sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak; egzersiz kapasitesi ve solunum fonksiyonlarına demografik verilerin, laboratuar parametrelerin, hastalığa özgü değerlendirme parametrelerinin, duygu durumunun ve yaşam kalitesinin etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 36 AS, 27 RA ve 24 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 87 hasta dahil edilmiştir. Düzenli egzersiz yapan, sistemik organ tutulumu olan, klinik ve laboratuar açıdan stabil olmayan, son 6 ay içinde cerrahi geçiren, parenteral steroid kullanan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya alınan hastaların yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), mesleki ve medeni durumları, sigara kullanımı, hastalık süresi, aile öyküsü, kullandıkları ilaçlar, artiküler tutulum şekli, extraartiküler tutulum varlığı kayıt edildi. Kardiyovasküler risk değerlendirmesi için hastaların lipid profili, açlık glikoz düzeyi (AKŞ), glikozillenmiş hemoglobin (HbA1c) değerleri ölçüldü. AS'li hastalarda hastalık aktivitesi için Bath AS hastalık aktivitesi ölçeği (BASDAI), fonksiyonel durum Bath AS fonksiyonel indeksi (BASFI), aksiyel iskeletin mobilitesi Bath AS metroloji indeksi (BASMI) ve göğüs ekspansiyonu değerlendirildi. RA'lı hastalarda hastalık aktivitesi hastalık aktivite skoru28 (DAS-28), özürlülük düzeyi sağlık değerlendirme anketi (HAQ) ile incelendi. Hastaların duygu durumunu Beck depresyon ölçeği (BDI) ve yaşam kalitesi kısa form-36 (SF-36) ile değerlendirildi. Tüm hastalara spirometrik değerlendirme yapıldı ve zorlu vital kapasitenin referans ve ölçüm değerleri (FVC %ref, FVC, L), 1. dakikadaki zorlu ekspiratuar hacmin iv referans ve ölçüm değerleri (FEV1 %ref, FEV1, L), FEV1/FVC değerleri kaydedildi. Hastaların egzersiz kapasitesini belirlemek için Care Fusion Type Master Screen-CPX cihazı ile treatmillde Bruce protokolü kullanıldı. Katılımcıların testten önce en az 3 saat süreyle yemek yememeleri, sigara ve kafein tüketmemeleri önerildi. Test öncesinde ve test sırasında 12 derivasyonlu elektrokardiografi (EKG) kaydı alındı Maksimum süre, maksimum VO2 (max VO2) değeri, maksimum kalp hızı, metabolik eşlenik (MET) değeri, test sırasında ulaşılan maksimum hız, test sırasında ulaşılan maksimum yük (W), respiratory exchange ratio (RER) değerleri kayıt edildi. Çalışmaya dahil edilen AS hastalarının yaş ortalaması 40.3±9.86, sağlıklı kontrollerin 41.5±11.58 ve RA hastaların 51.71±9.97 yıl idi; 3 grubun yaş ortalaması arasında anlamlı fark vardı. Cinsiyet, medeni durum, iş durumu, sigara kullanımı ve VKI açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Üç grup arasında BDI ve SF-36 alt parametreleri açısından anlamlı bir fark tespit edilmedi. FEV1 ve FVC değerleri; kontrol grubunda diğer iki gruba göre ve AS grubundaki FEV1/ FVC oranı RA ve kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti. Max VO2 değeri; kontrol grubunda AS ve RA gruplarına, AS grubunda RA grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek sonuçları yansıtıyordu. Fonksiyonel egzersiz kapasitesini değerlendirmek için kullanılan 6 dk yürüme testinin sonuçları kontrol grubunda RA'lı gruptan yüksek bulundu. AS grubunda yaşın FEV1, FVC ve max VO2'yi negatif yönde etkilediği tespit edildi. Yaştaki her bir yıl artışta FEV1'de 0.456 L ve FVC'de 0.435 L azalmaya neden olduğu saptandı. AS'li grupta FEV1'e en fazla etki eden parametre yaş olarak bulundu. Hastalık süresi ile pulmoner fonksiyon ve egzersiz kapasitesi arasında ilişki tespit edilmedi. RA'da yaşın pulmoner fonsiyonlara etkisi tespit edilmezken, max VO2 üzerinde negatif etkisi tespit edildi ve RA'da yaştaki 1 yıl artışın max VO2'de 0.425 ml/kg/dk azalmaya neden olduğu gösterildi. RA'lı hastalarda sigara kullanımına göre hiç sigara içmemiş hastalarda halen sigara içen hastalara göre FVC yüksek bulundu. AS grubunda VKI'ye göre FEV1, FVC, FEV1/FVC, 6 dk yürüme testi ve max VO2 değerlerinde v anlamlı bir ilişki tespit edilmezken; RA grubunda kilolu hastaların max VO2 değerleri obez hastalara göre anlamlı olarak yüksekti BASMI'deki bir birimlik artış FEV1'de 0.414 L ve FVC'de 0.483 L azalmaya neden oldu ve AS grubunda FVC'ye en fazla etki eden parametrenin BASMI olduğu tespit edildi. Göğüs ekspansiyonu 4 cm üstünde olan grupta, 4 cm altında olan gruba göre FEV1 ve FVC değerleri anlamlı olarak yüksek bulundu. Pulmoner kapasite ile önemli ilişki gösteren göğüs ekspansiyonu ile aerobik kapasite arasında korelasyon tespit edilmedi. AS'de fonksiyonları değerlendiren BASFI'deki 1 birimlik artış max VO2'de 0.280 ml/kg/dk azalmaya neden oldu. AS'de hastalık aktivitesi ile pulmoner fonksiyonlar ve egzersiz kapasitesi arasında ilişki tespit edilmezken; RA grubundaki hastalarda DAS-28 ile FEV1 ve max VO2 arasında negatif ilişki bulundu. RA ve AS grubunda BDI ile solunum fonksiyon testleri arasında ilişki tespit edilmedi. AS'li hastalarda SF-36 alt parametreleri ile solunum fonksiyon testleri arasında ilişki tespit edilmezken; 6 dk yürüme testi ile SF-36 fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, vitalite ve ağrı alt parametreleri; RA grubunda ise fiziksel fonksiyon alt parametreleri arasında ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak; sağlıklı kontrollerde RA ve AS hastalarına göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir ve yaşın egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonlarını etkileyen önemli bir etken olarak ortaya konulmuştur. AS'de spinal mobilitenin solunum kapasitesini, fonksiyonel durumun egzersiz kapasitesini; RA'da ise hastalık aktivitesinin hem solunum fonksiyonlarını hem de egzersiz kapasitesini etkileyen parametre olduğu belirlenmiştir. Romatolojik hastalıklarda egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonlarına etkileyen faktörleri belirlemek ve egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonlarını geliştirmek için yapılması gerekenlerin belirlenmesi amacı ile daha fazla hasta sayısı ile çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to, compare aerobic capacity, pulmonary function of patients who diagnosed as Ankylosing spondylitis (AS) according to modified New York criteria and Rheumatoid Arthritis (RA) according to American College of Rheumatology (ACR) with healthy control subjects; to examine the effect of demographic datas, laboratory parametres, disease-spesific evaluation parameters, mood and quality of life on aerobic capactiy and pulmonary function tests. We included 87 patients; 36 were AS, 27 were RA and 24 were healthy subjects. We excluded the patients who had systemic involvement, unstable laboratory and clinical outcomes, parenteral steroid usage and were operated in the last 6 months. Age, sex, body mass index (BMI), marital and business status, smoking, duration of disease, type of articulary involment, present of extraarticulary involment were noted for all patients. We measured lipid profile, glucose and glycosylated hemoglobin a1c (HbA1c) for each patients. Disease activity evaluated by Bath AS Disease Activity Index (BASDAI), diseased releated function by Bath AS Functional Index (BASFI), level of axial mobility by Bath AS Mobility Index (BASMI) and chest expansion in AS patients; for RA patients we used disease activity score-28 (DSA-28) in order to evaluate disease activity and Health Assessment Questionnaire (HAQ) for the level of disability. Quality of life was evaluted by short form-36 (SF-36) and mood by Beck depression inventory (BDI). Pulmonery function test was performed to all patients and forced expiratory volüme in one second (FEV1), forced vital capacity (FVC) and rate of FEV1/FVC were noted. Bruce protocol was used as an exercise test protocol by Care Fusion Type Master vii Screen-CPX device. All participants instructed to refrain ingesting food or caffeine or tobacco products within three hours of testing. Twelve-lead electrocardiogram were monitored before and during test. Maksimum time, peak oxygen uptake (peak VO2), peak heart rate (HRpeak), metabolic equavalent (MET), peak exercise speed, peak exercise load, respiratory exchange ratio (RER) were determined as highest values during exercise. The mean age of AS patients was 40.3±9.86 years, 41.5±11.58 years for healty subjects and 51.71±9.97 years for RA patients; there was significant difference in age between groups. Sex, BMI, marital and business status, smoking, BDI and SF-36 were homogenous for the groups. In healthy subjects; FEV1 and FVC were significantly higher than AS and RA, in AS patients; FEV1/FVC ratio was significantly higher than RA and healty subjects. Peak VO2 values were the highest in healthy subjects and lowest in RA patients. Functional capacity was measured with 6 minute walking test and healty subjects had significant higher outcomes than RA patients for 6 minute walking test. Age was negatively corraleted with FEV1, FVC and peak VO2; each one year increase of age, FEV1 0.456 L and FVC 0.435 L decreased. Age was the most effective parameter of the FEV1 in AS patients. We didn't observe correlation between duration of the disease with pulmonary function test or exercise capacity in AS patients. In RA patients, no correlation was found between age and pulmonary function; but age was negatively correlated wtih peak VO2. One-year older RA patients' peak VO2 values were 0.425 ml/kg/m lower than one-year younger RA patients. In RA patients never smoked patients had significant higher FVC values than current smoker patients. There was no correlation between BMI and FEV1, FVC, FEV1/FVC, 6 minute walking test and peak V02 values in AS group; altough overweight patients had higher peak VO2 than obes patients in RA group. The most effective parametre for FVC was BASMI; when BASMI was increased for one unit, FEV1 0.414 L and FVC 0.483 L decreased. Chest expansion higher than 4 cm patients compared with lower 4 cm patients; chest expansion higher than 4 cm groups FEV1 and FVC values were significant higher than the other group. No correlation was viii observed between chest expansion or exercise capacity. For each one unit increment of BASFI 0.280 ml/kg/m reductiın of peak VO2 was occured. DAS-28 was negatively correlated with FEV1 and pek VO2; although there was no correlation between disease activity and pulmonary function, exercise capacity in AS patients. BDI was found as an ineffective parameter for pulmonery function test and exercise capacity. In AS patients, there was no significant correlation between quality of life and pulmonary function tests; but 6 minute walking test was corraleted with physical functioning, role-physical, bodily pain, vitality domains. In RA group physical function domains of SF-36 test showed positive correlation with 6 minute walking test. In conclusion, this study shows that healthy subjects had better exercise capacity and pulmonary function than RA and AS patients. It was demonstrated that age was an effective parameter for pulmonary function and exercise capacity. In AS patients, spinal mobility wasfound as an effective paraöeter for pulmonary function; functional status for exercise capacity. In RA patients, disease activity affected pulmonary function test and exercise capacity. In rheumatologic diseases, studies with large number of participants are warranted to determine factors which may affect pulmonary tests and exercise capacity and to detect factors which improve respiratory functions.