Geriatriklerde mobilite yeteneği, günlük yaşam aktiviteleri, depresyon düzeyi ve mental düzeyin incelenmesi
Evaluation of mobility, activities of daily living, depression level and mental status in geriatrics
  1. Tez No: 157164
  2. Yazar: MUSTAFA AHMET DİRİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı 4 farklı huzurevinden seçilmiş yaşlıların depresyon düzeyini, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık düzeyini, mental statüsünü ve mobilite yeteneğini değerlendirmektir. Bu çalışmada yaş ortalaması 75,27 ± 6,71 y»' olan 60 ' ı bayan, 73 ' ü erkek toplam 133 yaşlı değerlendirilmiştir. Bu çalışmaya dahil edilen yaşlıları tümü 65 ve 65 yıl üstü yaştadır. Olguların diabetus mellitus, koroner arter hastalığı, hipertansiyon benzeri sistemik problemleri olmasına rağmen mobilite yeteneklerini, iletişim ve günlük yaşam aktivitelerini etkileyecek hastalık veya herhangi bir özürleri bulunmamaktadır. Tüm olguları değerlendirmek için Beck Depresyon Skalası, Hodkinson Mental Testi, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü ve Rivermead Mobilite İndeksi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre kadınların daha depresif olduktan ve daha fazta kognitif bozukluğa sahip oldukları belirlenmiştir. Aynı zamanda mobilite yeteneklşri daha az ve günlük yaşam aktivitelerinde daha bağımlı oldukları saptanmıştır. ( p < 0,05 ) Erkek yaşlılarda ise bayanlara göre tüm parametrelerde daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Hem erkek, hem bayan yaşlılarda yaş ve depresyon düzeyi arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. ( p > 0,05 ) Fakat erkek yaşlılarda yaş ve kognitif bozukluk arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. ( p < 0,05 ) Bu çalışmadan elde edilen veriler günlük yaşam aktivitelerinde ve mobilite yeteneklerinde bağımsızlığı olumsuz etkileyen kognitif bozukluğun ve depresyon düzeyinin kadınlarda daha fazla olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın sonucunda, huzurevinde çalışan fizyoterapistlerin yaşlılara yönelik en uygun fizyoterapi programını hazırlamak için depresyon düzeyini ve mental statüyü değerlendirmeleri gerektiğine karar verilmiştir. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF MOBILITY, ACTIVITIES OF DAILY LIVING, DEPRESSION LEVEL AND MENTAL STATUS IN GERIATRICS The aim of this study was to evaluate depression level, activities of daily living, and mobility level of institutionalized elderly people who were choosen randomly from four different rest homes. 60 women and 73 men, all over 133 elderly people with avarage age 75,27 ±6,71 years were evaluated in the study. All of the subjects who were included in this study were at the age of 65 years old and more. Although they had systemic problems such diabetus mellitus, heart disease, hypertension etc., they had not got any kind of impairment or illness that affect their mobility, activities of daily living and communication. We used to evaluate all of the subjects Beck Depression Scale, Hodkinson Mental Test, Functional Independence Measurement and Rivermead Mobility Index. According to the result of the study, we found that women subjects were more depressive, had more cognitive impairment. And they also had less mobility tevel and were depending on activities of daily living. ( p < 0,05 ) | Otherwise the male elderly people had good results than female elderly people regarding all of the parameters. Both female and male elderly people had no correlation between age and Repression level. ( p > 0,05 ) But we found that male elderly people had a positive correlation between cognitive status and age. ( p < 0,05 ) The data were obtained from the study showed that female elderly people had more depression level and cognitive impairment which diminish independing of daily living activities and mobility ability. As a result of this study, we concluded that physical therapists who work in a rest home should evaluate not only mobility and activities of daily living but also depresion level and mental status In order to plan the most suitable physical therapy programme for geriatrics. 4 76