Rat epigastrik ada flebinde klopidogrel bisülfat'ın flep yaşayabilirliğine etkisi (deneysel çalışma)
The effect of clopidogrel on flap viability in rat epigastric island flap (experimental study)
  1. Tez No: 157217
  2. Yazar: ATİLLA ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUTLU SEVİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Klopidogrelin flep beslenmesi üzerine etkisi her biri 10'ar adet olan iki gruptan oluşan, Wistar Albino cinsi 20 erkek rat üzerinde araştırıldı. Ratların karınlarından 7x7 cm boyutlarında sağ süperfisiyal inferior epigastrik arter tabanlı, pannikulus karnosusu da içeren epigastrik ada flep kaldırıldı. Kontrol grubuna, postoperatif yedi gün boyunca distile su verildi. Deney grubuna 0.5 cc distile su içinde eritilen 25 mgr/kg Klopidogrel postoperatif olarak yedi gün pipet ile oral yolla verildi. Postoperatif yedinci günde her iki gruptaki fleplerdeki yaşayan flep alanları şeffaf milimetrik kağıt ile palimetrik olarak ölçüldü. Ve her iki gruptaki deney hayvanlarına fluorescein angiografi yapıldı. Elde edilen veriler“student t”testi ile değerlendirildi. Kontrol ve deney grupları arasında istatistiksel olarak Klopidogrel yönünde anlamlı bir fark olduğu görüldü. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we have analysed the effects of Clopidogrel on flap vascularity in two equal groups consisting 1 0 Winstar Albino genus rats. Right superficial inferior epigastric artery based flaps with dimentions of 7x7 cm, containing panniculus carnosus were eleveted from rat abdominal region. Distilled water was used for postoperative seven days for the control group. In the experimental group, 25mgr/kg Clopidogrel was given in 0.5cc distilled water orally with special feeding tube for postoperative seven days. At postoperative seventh day, survived flap areas were measured with transparent milimetric paper with planimetric measuring method. The results were assessed with 'student t test' Comparing the results of control and experimental groups, the statistical difference was significant in the Clopidogrel group. 28