Kompozit kondrokutan greftlerde perikondriumun, kıkırdak ve cild yaşayabilirliği ve alıcı alana kabulündeki rolü: Tavşanlarda deneysel çalışma
The effect of perichomdrum on skin and cartilage uptake and graft adherance in composite chondro-cutaneous grafts: An experimental study in rabbits
- Tez No: 157219
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BARUTÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Kompozit kondrokutan greftlerde perikondriumun, kıkırdak ve cilt yaşayabilirliği ve alıcı alana kabulündeki rolü : Tavşanlarda deneysel çalışma Kulak, meme başı gibi üç boyutlu dokuların rekonstrüksiyonunda kıkırdak grefllerinin öngörülen şekli koruması büyük önem kazanmaktadır. Kimi yazarlar perikondriumun kıkırdak greftlerinde korunmasının mantıklı bir davranış olacağım, perikondriumun korunmasının kıkırdak greftlerinin mekanik dayanıklılığını arttıracağımda öne sürmüşlerdir. Çalışma toplam 24 tavşan üzerinde gerçekleştirildi. Perikondrium tabakasının kompozit kondrokutan greftlerin cilt ve kıkırdak bileşenleri yaşayabilirliği üzerine etkisi, fotografîk planimetre ve canlı kıkırdak hücresi sayımı ile değerlendirildi. Perikodrium tabakasının, cilt viabilitesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi izlenmedi (P=0.032). Perikondrium tabakasının kıkırdak yaşayabilirliği üzerine etkisi araştırıldığında ise, perikondriumun korunmadığı grupta, yaşayan kıkırdak sayısı zamanla azalırken(P= 0.013), perikondriumun korunduğu grupta yaşayan kıkırdak hücresi oranının değişmediği izlendi (P = 0.64). Perikondriumun, greftin zemine bağlanma özellikleri üzerine etkisi, oluşan bağ dokusunun oküler mikrometre ile ölçümü ve greftin zeminden ayrılma gücünün biomekanik testlerle saptanması ile değerlendirildi. Oluşan bağ dokusunun her iki grupta zamana bağlı olarak arttığı izlendi. Perikondriumun korunduğu gurupta oluşan bağ dokusu kalınlığı tüm izlem sürelerinde daha kaim olarak değerlendirildi (P< 0.001). Aynı şekilde grefti zeminden ayırmak için gerekli güç miktarı her iki grupta zamana bağlı artış gösterdi. Fakat perikondriumun korunduğu grupta tüm izlem sürelerinde daha fazla olarak izlendi (P< 0.001). Perikondriumun kıkırdak greftleri ile birlikte kullanılması kimi kıkırdak greftlerinde izlenen yaşayan kıkırdak hücresindeki azalma ile birlikte kitle azalması üzerinde koruyucu etki yapabilir. Aynı şekilde kulak, meme başı rekonstrüksiyonu gibi üç boyutlu kıkırdak greftlerinin kullanılacağı durumlarda, perikondrium tabakasının kıkırdak greftine dahil edilmesi üç boyutlu yapı üzerinde koruyucu etki oluşturacaktır. Dr. Çağhan Baytekin Dokuz Eylül Üniversitesi Plastik- Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi A.D baytekinc(a),mailcitv. com
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Perichondrium on Skin and Cartilage Uptake and Graft Adherence in Composite Chondro- Cutaneous Grafts: An Experimental Study in Rabbits Preservation of the preformed shape by the cartilage grafts is an important aspect in reconstruction of three-dimensional structures like auricular framework or nipple. Some authors postulated that preservation of the perichondreal layer on cartilage grafts is very logical and that preservation of this layer will increase the mechanical strength of the graft. Twentyfour rabbits took part in the study. The effect of the perichondreal layer on the survival of skin and cartilage components of composite chondro-cutaneous grafts is evaluated with photographic software planimeter and viable chondrocyte counting method. The effect of the perichondreal layer on the skin component revealed statistically nonimportant (p=0,032). While evaluating the effect on the cartilage component, we observed a decrease with time, in the rate of living chondrocytes in the nonperichondreal group (p= 0.013), however in the perichondreal group; the rate of viable chondrocytes remained stationary. The effect of the perichondrium on graft adherence to the ground is evaluated by using ocular microscope measurements of the connective tissue thickness, and by measuring the separation load of the graft biomechanically. In both of the groups, microscopically an increase in the connective tissue layer was demonstrated. Whereas in the perichondreal group the amount of formed connective tissue was always more than that in the non-perichondreal group, in all follow up periods (p< 0.001). Moreover, the separation load for the perichondreal group was higher in all follow up periods (p< 0.001). Addition of title perichondreal layer to cartilage grafts may be a preventive measure against mass loss in cartilage grafts due to the decrease in viable chondrocyte amount. In the same way, preservation of the perichondreal layer, will be supportive for the three dimensional shape of the cartilage graft used in auricular framework and nipple reconstruction.