Phytochemical investigation of centaurea cariensis and centaurea amasiensis
  1. Tez No: 15722
  2. Yazar: AHMET LEVENT İNCELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Su çalışmanın amacı, Türkiye'de yetişen bazı bitkilerin fizyolojik etki gösterebilecek bileşiklerini ayırmak, saflaştırmak ve kimyasal yapısını tanımlamaktır. Centaurea türlerinin fizyolojik etkileri olabilen flavon, terpen ve asetılenık bileşikler içerdikleri bilinmektedir. Bu nedenle, bu çalışma için iki değişik bitki, Centaurea cariensis ve Centaurea amasiensis seçildi. Bu çalışmada Centaurea cahensis'den bir flavon, bir steroid ve bir triterpen elde edildi. Bu bileşikler spektroskopik yöntemlerle ve bilinen maddelerle karşılaştırılarak tanımlandılar. Bu maddeler pectolinarigenın, sitosterol ve amyrin olarak tespit edildi. Centaurea amasiensis'den üc asetilenik bileşik elde edildi. Kimyasal yapıları çeşitli spektrumları göz önünde bulundurularak tayin edilmeye çalışıldı. Kesin yapıları, yeteri kadar madde elde edilemediğinden belirlenemedi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of the present, study is the isolation and identification of the physiologically active constituents of plants endemic in Turkey. For this purpose two different plants Centaurea cariensis and Centaure amasiensis were chosen. The Centaurea species are known to contain flavonoids, terpenoids and acetylenic compounds which show physiological activity. In this study a flavonoid, a steroid and a tri terpenoid were isolated from C. cariensis. These compounds were identified by spectroscopic methods and by comparison with authentic samples of pectolinarigenin, B-sltosterol and crt-amyrin respectively. Three acetylenic compounds were isolated from Centaurea amasiensis and structures for them were proposed on the basis of spectral data. Rigorous identifications were not possible due to lack of sufficient sample material.