Üveitli Behçet hastalarında NK hücrelerinin sitokin paterni
Cytokine profiles of NK cells in Behcet patients with uveitis
  1. Tez No: 157230
  2. Yazar: UMUT CAN KÜÇÜKSEZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNNUR DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
6. ÖZET Genetik yatkınlığı bulunan bireylerde çevresel faktörlerin katılımıyla tetiklendiği düşünülen Behçet hastalığının etiyopatolojisi tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Behçet hastalığı tüm doku ve organları tutabilen bir vaskülit olarak nitelendirilmekte, vasküler ve nörolojik tutulum hastalığın mortalitesinde önemli rol oynamaktadır. Görme bozuklukları ve körlüğe kadar gidebilen göz tutulumları ise hastalığın en önemli morbidite etkenidir. Inflamatuvar yapıdaki hastalığın oluşumunda immün sistemin önemli rolü bulunmaktadır. Günümüzde, doğal bağışıklığın yapıtaşları olan nötrofiller ve NK hücreleri ile immün sistemin düzenleyicileri olan sitokinlerin Behçet patogenezinde önemli rol oynadığı kabul edilmektedir NK hücreleri, sitotoksik özellikleri ve immün düzenleyici nitelikleri ile immün sistemin önemli görevlere sahip hücreleridir. NK hücre fonksiyonlarının normalden sapmasıyla otoimmün hastalıkların patogenezinde rol oynayabileceği iddia edilmiş, deneysel modeller NK hücrelerinin üveit patogenezine katılabileceklerini göstermiştir. Çalışmamızda NK hücrelerinin hücreiçi TNF-a, IFN-y, 11-2, IL-4, IL-5, IL-10, IL-12 ve IL-13 içerikleri flow sitometri yöntemiyle incelenmiş ve sitokinlerin Behçet hastalığı patogenezindeki rollerinin saptanması amaçlanmıştır. Uluslararası tanı kriterlerine göre Behçet tanısı konmuş ve üveit atağı geçiren 9 hastanın atak-remisyon dönemlerinden ve 7 gönüllü sağlıklı kontrolden elde edilen NK hücrelerinde hücreiçi sitokin seviyeleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, TNF-a, IFN-y ve IL-2 NK hücreiçi düzeylerinin remisyon döneminde atak ve sağlıklı kontrollere göre düşüş gösterdiğini, remisyon döneminde Th2 tipte profilin hakim olduğunu ve NK hücrelerinin Behçet patogenezinde rolü olduğunu düşündürmektedir. Remisyon dönemindeki spontan sitokin profili hastaların ilaç tedavisi altında olmaları nedeniyle değerlendirilememiştir. İstatistiksel anlamlılık kazanmamış bazı sonuçlar ise hasta sayısının arttırılması ile geçerlilik kazanacaktır. 42Behçet patogenezinde NK hücrelerinin rolünün ve sitokin ağının tam olarak açıklanması, uygulanan tedaviler ışığında hastalığın seyrine katkıda bulunacaktır. 43
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Objective: Behcet's disease is a chronic inflammatory disorder, with recurring relapses and remissions. Its ethiopathology is still unknown but thought to be originated from the immunological abnormalities which are triggered by microbial agents and environmental factors in genetically suspectible individuals. Disease is characterized with four major symptoms; Oral ulcers, ocular lesions, skin lesions and inflammation of the tissues and organs. Ocular lesions makes the biggest portion of the morbidity of Behcet's disease. Different study groups have reported conflicting results about NK cell contribution to Behcet's pathogenesis. Method: The aim of this study is to investigate the NK cells cytokine secretion profiles in relapse and remission phases of ocular Behcet Disease and also in healthy controls. NK cells were purified by NK cell isolation reagents from the magnet activated cell seperation system and intracytoplasmic cytokine levels of TNF-a, IFN-y, IL-2, IL-4, IL-5, IL-10, IL-12 and IL-13 were determined by flow cytometry. Results: First group (n=7) had similar cytokine profile and TNF-a & IFN-y contents were increased at relapse period, also increased Th1 cytokine content compared to healthy controls at both relapse and remission phases was observed. In contrast, in second group (n=2) Th1 cytokine contents were increased at remission period. Conclusion : Our results show that NK cells are the contributors of Behcet's pathogenesis with their NK1 profile in relapse period, and also with their NK2 period in remission that cells may accelerate the remisson of the disease. With more patients, more powerful results can be obtained. 44