Göz tutulumu olan Behçet hastalarında osteopontin düzeyleri ve inflamatuvar mediyatörlerle ilişkisi
The relationship between Osteopontin levels and inflammatory mediators in Behcet's disease with eye involvement
- Tez No: 337784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLNUR ANDİCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Romatoloji, Biochemistry, Rheumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Behçet hastalığı, tekrarlayan oral ve genital ülserlerin yanında oküler tutulum ile karakterize etiyolojisi bilinmeyen bir multisistem hastalıktır.Osteopontin (OPN) yeni saptanmış sitokinlerden biridir ve inflamatuvar süreçlerde rol oynadığı ortaya konmuştur. OPN'nin T helper 1 (Th1) aracılı immunite gelişimini uyarması nedeniyle otoimmünite ile ilişkili olduğu bildirilmektedir. Proinflamatuvar bir sitokin olan IL-12 düzeyini arttırması ve antiinflamatuvar sitokin IL-10'u azaltması nedeniyle OPN'nin, proinflamatuvar nitelikte bir sitokin olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda, Behçet hastalığının atak ve remisyon dönemlerindeki OPN'nin rolü ve otoimmünite yönünden araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya Behçet tanısı ile takip edilen ve göz tutulumu olan 22 hasta, kontrol grubu olarak 18 sağlıklı birey ve otoimmün bir hastalık olan SLE tanılı 18 hasta alındı. Üveitli Behçet hastalarının atak ve remisyon dönemlerinde iki kez kanları alındı. Serum OPN, IL-12 ve IL-10 düzeyleri analiz edildi.Çalışmamızda; Behçet üveit atak dönemi ve SLE gruplarındaki OPN değerlerinin kontrollere göre yüksek olduğu (p < 0,05, p < 0,01) ancak hastaların üveit atak ve remisyon dönemleri kıyaslandığında anlamlı bir fark olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Behçet?s disease is a multisystem disease with an unknown etiology, characterized by aphthae, genital ulcers and uveitis.OPN has been shown to promote Th1 type immune response and thus has been implicated in the pathogenesis of autoimmunity. OPN is generally classified as a proinflammotory cytokine, because it promotes pro-inflammatory cytokine IL-12 and suppresses anti-inflammatory cytokine IL-10 production. The aim of the present study to investigate role of OPN in both the relapse and the remission phases of Behçet?s disease.This research was included 22 Behçet?s disease. The patients were also categorized according to the relapse and remission phases of Behçet?s disease with uveitis. Control groups were healthy individuals (n=18) and patients of autoimmun SLE disease (n=18). OPN, IL-10 and IL12 in serum were determined.In our study, OPN levels in Behcet's uveitis relapse group and patients with SLE were found higher than control group (p < 0,05, p < 0,01). OPN levels in relapse and remission phase of Behcet?s uveitis were not found significantly difference.