Oküler behçet hastalığında renkli doppler ultrasonografi
Color doppler ultrasonography in oculer Behçet's disease
- Tez No: 91934
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERKİN ARIBAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Amaç: Behçet hastalığında oküler tutulumun, erken tanısı, tedavisi ve atakların takibi, prognoz açısından önemlidir. Bu nedenle orbital hemodinamikteki değişikliklerin anlaşılmasında kantitatif sonuçlar verebilen RDUS'nin yardımcı olabileceği düşüncesiyle bu çalışma yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışma Behçet hastalığı nedeniyle takipte olan Behçet hastaları ve sağlıklı kişilerden oluşturulan 4 grup üzerinde prospektif olarak yapıldı. Birinci grup aktif üveiti bulunan Behçet hastaları, ikinci grup inaktif üveitli Behçet hastaları, üçüncü grup oküler tutulumu olmayan Behçet hastaları ve dördüncü grup sağlıklı kişileri kapsamaktaydı. 14.12.1998-24.3.1999 tarihleri arasında Göz Polikliniğinde Behçet Hastalığı nedeniyle üveit kontrolü yapılan tüm Behçet hastaları aynı zamanda RDUS ile incelendi. Tüm olguların gözleri ayrı ayrı değerlendirildi. Birinci gruptaki hastalar 6.3 (3-10) yıl önce Behçet hastalığı tanısı almış olup, 4.7 (3-8 ) yıldır üveit atakları nedeniyle izlem ve tedavi altında idi. İkinci gruptaki hastaların Behçet hastalığı tanısı 6.2 (3-17) yıl önce konmuş olup 3.3 (1-15 ) yıl üveit nedeniyle izlem ve tedavi takibinde idi. Üçüncü gruptaki hastaların Behçet hastalığı tanısı ise 6.8 (2-31) yıl önce konulmuştu. Birinci grupta 3 gözde ön üveit, 1 gözde papillit ve 6 gözün ikisini ön üveitin de eşlik ettiği vaskülit mevcuttu. Renkli Doppler US ile SRA, OA, PSA (proksimal + distaD'lerin maksimum sistolik ve diyastol sonu hızları elde edildi. Rezistif indeks değerleri saptandı. Santral retinal ven ortalama akım hızı ölçüldü. 64Bulgular: Birinci grupta 10 göz (E: 8, K: 2), ikinci grupta 33 göz (E: 20, K: 13), üçüncü grupta 42 göz (E: 18, K: 24) ve döndüncü grupta 43 göz (E: 28, K: 15) mevcuttu. Ortalama yaş birinci grupta 30.70+9.27 (16-48 yıl), ikinci grupta 36.24±9.33 (16-50 yıl), üçüncü grupta 35.85±8.89 (18-51 yıl) ve dördüncü grupta 34.42±8.82 (19-50 yıl) idi. Santral retinal arter ve PSA (proksimal + distal) Vmax ve Vmin ölçümleri aktif ve inaktif üveitli Behçet hastalarında oküler tutulumu olmayan Behçet hastalan ve sağlıklı kişilere göre düşük bulundu. RI değerlerinde anlamlı fark saptanmadı. Santral retinal ven ortalama akım hızı aktif ve inaktif üveitli Behçet hastalarında oküler tutulumu olmayan Behçet hastaları ve sağlıklı kişilere göre düşük saptandı. Oftalmik arter ölçümlerinde Vmax ve Vmin oküler tutulumu olmayan Behçet hastalarında, üveitli (aktif + inaktif) Behçet hastaları ve sağlıklı kişilere göre yüksek bulundu. Behçet hastalarında üveit gelişimi ile birlikte OA akım hızlarında tekrar düşüş dikkati çekmektedir. Sonuç: Behçet hastalarının oküler etkilerinin değerlendirilmesinde RDUS ile OA, SRA, PSA ve SRV akım dinamiğinde önemli değişiklikler olduğunu gözledik. Bu nedenle invaziv olmayan RDUS'nin Behçetli hastaların oküler tutulumun takibinde kullanılabilecek iyi bir yöntemdir. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: In Behcet's disease, early diagnosis, treatment and follow up of uveitis attacks are important for prognosis. Color Doppler US (CDUS) is a reliable method in evaluating hemodynamic changes and gives quantitative results. For this reason this study was planned in order to find out hemodynamic changes in ocular vessels in Behcet's disease. Material and Method: This study was done in 4 groups that consists of Behcet's patients and healthy volunteers. The first and second group consisted of Behcet's patients with ocular involvement (active and inactive uveitis respectively), and the third group had no ocular involvement. The forth group consisted of healthy people for control. The Behcet's patients who were followed by Eye Health and Disease Department for uveitis were also examined by CDUS between 14.12.1998-24.3.1999. Both eyes of all cases were examined and evaluated seperately. In the first group, the mean duration of Behcet's diagnosis was 6.3 years (3-10), and mean time since uveitis diagnosis was 4.7 years (3-8). In the second group, mean time since Behcet's diagnosis was 6.2 years (3-17) and mean duration of uveitis was 3.3 years (1-15). In the third group, mean time since Behcet's diagnosis was 6.8 years (2-31). In the first group; in 3 eyes anterior uveitis, in 1 eye papillitis and in 6 eyes vasculitis (in 2 of 6 patients had also anterior uveitis) were found. With CDUS, peak systolic and end-diastolic velocities of CRA, OA, PCA (proksimal and distal) were evaluated. Rezistive indexes were also determined. Central retinal vein mean flow velocities were measured. 66Results: In the first group 10 eyes (M: 8, F: 2), in second group 33 eyes (M: 20, F: 13) in third group 42 eyes (M: 18, F: 24) and in fourth group 43 eyes (M: 28, F: 15) were evaluated. Mean age was in the first group 30.70+9.27 years (16-48), in second group 36.24±9.33 years (16-50), in third group 35.85±8.89 years (18-51) and in fourth group 34.42±8.82 years (19-50). Central retinal artery and PCA (proksimal and distal) peak systolic and end-diastolic flow velocities were significantly lower in active and inactive uveitis cases compared with Behcet's patients without ocular involvement and control group. In Behcet's patients with active and inactive uveitis CRV mean flow velocities were lower than Behçet patients without ocular involvement and control group. Oftalmic artery peak systolic and end-diastolic flow velocities were higher in Behcet's patients without ocular involvement than other groups. In Behcet's patients with development of uveitis OA flow velocities were lowered again. Conclusion: In the evaluation of ocular involvement of Behcet's disease, we observed significant hemodynamic changes in OA, CRA, PCA and CRV by CDUS. Color Doppler US is a promising non invasive technique for investigating these hemodynamic changes. 67