Almus Merkez Sağlık Ocağı 'aile planlaması danışma ünitesi'nin etkililiğinin araştırılması
The pointedness of family planning information unit of Almus Central Health Station
- Tez No: 157235
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN HÜSEYİN POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
9.0ZET Bu müdahale çalışmasında; "Aile Planlaması Danışma Ünitesf'nin önemi ve etkililiği, kocalara verilen eğitimin etkililiği ve Aile Planlaması Yöntemleri kullanımına etki eden diğer faktörler incelendi. Çalışma, 1 /Temmuz/ 2002 - 30/Haziran/2003 tarihleri arasında Almus Merkez Sağlık Ocağı bölgesinde (İlçe merkezindeki dört mahalle ve beş köyün tamamı) yaşayan 15-49 yaş evli kadınların tamamı üzerinde yapıldı (n:1025). Yapılan ilk anket sonucu gebe kalması sağlık yönünden riskli olarak tespit edilen 400 kadına iki ay ara ile üç defa eğitim verildi. 102 kadının kocasına da aynı eğitim verildi. Tüm çalışma süresinde Danışma Ünitesi açık tutularak hizmet sunumu, danışmanlık ve eğitim yapıldı. Çalışmanın son iki ayında son durum tespiti yapıldı. İlk durum ve son durum değerleri karşılaştırıldı. İlk durum tespitinde kadınların yaş ortalamasının 32.3+7.8, ilk evlenme yaş ortalamasının 18.6+3.1, ilk gebelik yaşı ortalamasının 19.6+3.1, toplam gebelik sayısı ortalaması 4.1+2.5, ortalama canlı doğum sayısının 3.1 + 1.7 olduğu, kadınların %45.8'inin en az bir düşük-kürtaj olayı yaşadığı, %69.7'sinin herhangi bir APY, %38.1'inin etkili bir APY kullandığı, %20.8'inin RİA kullandığı, %30.8'inin geri çekmeyi uyguladığı tespit edildi. Eğitim sonunda, eğitim verilen kadınların %34.9'u etkili bir yöntem kullanmaya başlamışlardır. Çalışmanın sonunda tüm kadınlarda etkili yöntem kullanma oranının %38.2'den %52.5'e çıktığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY I i In this intervention study, importance and pointedness of“Family Planning Information Unit”, pointedness of training provided to husbands and other factors that affect the use of Family Planning Methods were studied. The study was conducted over all married women from 1 5 to 49 years old (n:1025) in the region of Almus Central Health Station (in all of four neighbourhoods of the district and five villages) during July 1st 2002 - June 30st 2003 period. Three training lectures with two months interval were given to 400 women who were considered under healthrisk in the case of pregnancy based on preliminary survey. The same training were provided to husbands of 102 women. During the all investigation period, information unit was open and provided services. A final evaluation of the situation was conducted in the last two months of the investigation. Data from the first and final evaluations were compared. In the first survey, it was determined that average age of the women was 32.3+7.8, average age in the first marriage was 18.6+3.1, average age in the first pregnancy was 19.6+3.1, average number of total pregnancy for each women was 4.1+2.3, average number of live birth to each woman was 3.1+1.7. It was also determined that 45.8 % of women experienced at least one abortion, that 69.7% used a family planning method, that 38.1% used an efficient family planning method, that 20.8% used intra-uterin device and 30.8% preferred coitus interruptus method. After training period, 34.9% of the women, who received training, started using an efficient family planning method. At the end of the study, it was determined that percentage of use of an efficient family planning method increased from 38.2 to 52.5 in women in general.