Konak ilçesinde 2003 yılı ilk altı ayı içindeki bebek ölümleri ve etkileyen etmenler
Assessment of causes and risk factors of infant deaths in Konak region in 2003
- Tez No: 157238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Konak İlçesinde 2003 Yılı İlk Altı Ayı İçindeki Bebek Ölümleri ve Etkileyen Etmen Ser Dr.Nuray Yücetin Bebek ölüm hızı (BÖH), ülkelerin sağlık hizmetleri düzeyinin saptanmasında kullanılan en güvenilir ölçütlerden biridir ve gelişmekte olan ülkeler ile az gelişmiş ülkelerde gelişmiş ülkelere oranla daha yüksektir. Bebek ölümlerini azaltabilmek için bebek ölüm nedenlerinin bilinmesi oldukça önemlidir. Olgu-kontrol çalışması olarak yürütülen bu çalışmanın amacı, Konak Sağlık Grup Başkanlığı (KSGB) Bölgesi'nde 2003 yılı ilk altı ayı içerisindeki 0-11 Ay bebek ölümlerinin nedenleri ve bunları etkileyen etmenleri saptamaktır. Araştırmanın evreni, KSGB Bölgesindeki 0-11 aylık bebek ölümlerinin tümüdür. KSGB Bölgesinde 2003 yılı ilk altı ayı içerisindeki 0-11 aylık bebek ölümlerinin tümü, olgu grubunu (n=84) oluşturmuştur. Kontrol grubuna ise her ölen bebek için aynı sağlık kurumunun aynı bölgesinden, aynı ayda doğan ve yaşayan bir bebek seçilmiştir (n=84). Olgu grubunda 74 (% 88.1), kontrol grubundan ise 84 bebeğin (% 100) ailesine ulaşılmıştır. Bebek ölümlerinin % 45.9'unun erken yenidoğan döneminde, % 14.9'unun geç yenidoğan döneminde, % 39.2'sinin ise yenidoğan sonrası dönemde olduğu; bebek ölüm nedenleri içinde en sık prematürelik ve intrauterin gelişme geriliği % 29.7, doğumsal anomaliler % 21.6, solunum sisteminin akut enfeksiyonları, doğum asfiksisinin yer aldığı görülmüştür. Annenin öğrenim durumu (p=0.0025), erken doğum (p=0.0000), toplam gebelik sayısı (p=0.0159), annede daha önce ölü doğum öyküsü (p=0.0209), iki yıldan sık gebelik (p=0.0020), gebelikte 9 kg ve altında kilo alma (p=0.0153), doğum öncesi bakım (p=0.0460), doğumsal anomali (p=0.0006), düşük doğum ağırlığı (p=0.0000) bebek ölümleri için risk etmeni olarak bulunmuştur. mBu çalışmada anlamlı bulunan bazı değişkenlerle, anlamlı bulunmayan ama bebek ölümlerinde risk etmeni olduğu düşünülen 9 değişkenin lojistik regresyon modeli ile değerlendirilmesi ile son modelde 5 değişken yer almıştır. Gebelik süresinin 37 haftadan kısa olması, doğum öncesi en az bir kez bakım alma, annenin eğitimi, iki yıldan sık gebelik ve anne yaşının 20 yaş altı veya 35 yaş üzeri olması, bebek ölümlerini en çok etkileyen etmenler olarak bulunmuştur. Anahtar sözcük : Bebek ölümü
Özet (Çeviri)
One of the most reliable criterions to determine the level of the countries health services is infant deaths. Infant death rates are higher in the developing and under-developed countries than the developed ones. The reduction of infant mortality can be achieved by recognizing causes and risk factors of neonatal deaths. The objective of this case-control study is to assess the causes and risk factors of 0-11 month's old infant deaths, which have been detected in the KSGB region within the first 6 months period in 2003. The study was carried out the whole infant deaths of 0-11 month old in KSGB region. The case group consisted of whole infant deaths of 0-11 months/age in KSGB region (n = 84) for each infant death (case group), one live neonates living in the same area and born on the same month (n = 84) were selected. The families of 74 (88.1%) infants in the case group and 84 (100.0%) in the control group have been interviewed during the process. It has been determined that 45.9% of neonatal infant deaths occurred in the early neonatal period, while 14.9% occurred in the late neonatal period. Prematurely or low birth weight related deaths were at the first rank 29.7% among the neonatal infant deaths. The following causes of deaths were; congenital anomalies 21.6%, acute respiratory tract infections and birth asphyxia in sequence. The educational level of the mother (p=0.0025) early birth (p=0.0000), number of total pregnancy (p=0.0159) history of death delivery of the mother before (p=0.0020) to gain 9 kg or less than during pregnancy, antenatal care (p=0.0460) congenital anomaly(p=0.0006), low birth weight (p=0.0000) were found to be the risk factors for neonatal infant deaths. The frequency of the pregnancy within the 2 years period, in this study, some variables determined meaningful and as of them not meaningful but supposed to be the risk factor of the infant deaths by logistics regression analysis method. In the last model 5 variables tooth place. Pregnancy less than 37 weeks, antenatal care at least one time once, the educational level of the mother, the frequency of the pregnancy, during 2 years period, mother's age less than 20 or more 35, has been determined as risk factors most influencing neonatal mortality.Key word : Infant death