Döküm işkolunda gürültü, gürültüye bağlı işitme kayıpları ve bunları etkileyen etmenlerin değerlendirilmesi
Noise, noise-induced hearing loss and the evaluation of the influences factors in foundry department
- Tez No: 157239
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜL ERGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Döküm İşkolunda Gürültü, Gürültüye Bağlı İşitme Kayıpları Ve Bunları Etkileyen Etmenlerin Değerlendirilmesi Ayşe Öztürk Araştırma İzmir'de döküm işkolunda 10-99 işçisi olan 7 işyerinde gürültü, gürültüye bağlı işitme kayıpları ve bunları etkileyen etmenleri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yedi İşyerinde üretim sürecinde kişilerin etkilendikleri eşdeğer gürültü düzeyi ölçülmüş, çalışan 392 kişiye anket uygulanmış, otoskopik bakı ve odyometrik ölçüm yapılmıştır. Odyometrik ölçümlerin değerlendirilmesinde Uluslar arası Standart ISO 1999 ve ANSI S3-1 sınıflaması kullanılmıştır. Döküm işkolunda işyeri alanlarının % 62.5 inde gürültü saptanmıştır ( > 85 dB) ve gürültü ortanca değeri 87.5dB en düşük gürültü 68.3dB en yüksek gürültü 105.5dB bulunmuştur. Gürültüye bağlı işitme kaybı sıklığı % 23.5 saptanmıştır.Çaîışanların halen çalıştıkları bölümlerin gürültüsü ile gürültüye bağlı işitme kaybı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yaş, balen çalıştığı işyerinde çalışma süresi ve gürültülü işlerde çalıştığı toplam çalışma süresi ve sigara içme ile gürültüye bağlı işitme kaybı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Yaş ve çalışma süresinin etkisi düzeltildikten sonra gürültüye bağlı işitme kaybı, > 15 paket-yıl sigara içen çalışanlarda 4.21 kat arttığı görülmüştür. Gürültüye bağlı işitme kaybı ile diğer etmenler arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Gürültü, gürültüye bağlı işitme kaybı, odyometri, döküm işkolu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Noise, Noise-Induced Hearing Loss And The Evaluation Of The Influences Factors In Foundry Departmant Ayşe Öztürk This resarch was done in foundry workplaces in İzmir which has 10-99 workers. The aim of this resarch is evaluation of the noise, noise-induced hearing loss & their influences. In seven foundry places weighted equivalent noise level were measured during the production. 392 workers were given a questionnaire, otoscopic examination & audiometric measurements were done. During the evaluation of the audiometric measurement ISO 1999 and ANSI S3-1 was used in classification. In foundry workplaces noise was determined in 62.5% of the measured areas. Noise median value was S7.5 dB, minimum noise level was found as 68.8 dB, maximum noise level was found 105.5dB. The frequency of noise- induced hearing loss was determined to be 23.5%. There was no association between exposure noise level and noise-induced hearing loss. There was association with age, the period of working time in the current foundry, the amount of total working time in noisy places, smoking and noise- induced hearing loss. After the adjustment of the effects of age &. working time, > 15 packet- year smoking was associated with 4.21 times increase in noise-induced hearing loss. There was no association between other factors and noise- induced hearing loss. Key Words Noise, noise induced hearing loss, audiometry, foundry. XI