Farklı türdeki kuvvet antrenmanlarının iskelet ve kalp kası enzim aktivitelerine akut etkisi
Accute effect of various strength training on skeletal muscle enzyme activities and on myocard enzyme activities
- Tez No: 157243
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMRE EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Farklı kuvvet antrenman türlerinin iskelet ve kalp kasında meydana getirdiği hasarın tespitine yönelik yapılan çalışmaya benzer özelliklere sahip 21 sedanter gönüllü katılmıştır. Denekler rasgele iki guruba ayrılarak birinci guruba maksimal kuvvet antrenmanı ikinci guruba ise kuvvette devamlılık antrenmanı uygulanmıştır. Gruplardan antrenman öncesi, antrenmandan hemen sonra, antrenman sonrası 6., 24., 48. ve 72. saatlerde alman kan örneklerinden; iskelet kası hasarını tespite yönelik CK enzimi, kalp kasındaki hasarı tespite yönelik CK-MB ve Troponin T değerleri, hasarla ilgili olarak değişim gösteren Lökosit miktarı ve hemotokrit düzeyleri değerlendirmeye alınmıştır. Ayrıca egzersiz sonrası oluşan kas ağrısı düzeyi tespit edilerek değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmada her iki antrenman türünün de iskelet kasında hasara yol açtığı bunun yanında anlamlı olmamakla beraber maksimal kuvvet antrenman gurubunda daha yüksek CK aktivitesi meydana geldiği tespit edilmiştir. Çalışmada kalp kası hasarına ilişkin bulgu tespit edilemezken artan CK-MB enziminin iskelet kası hasarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Her iki antrenman türünde de lökosit miktarında anlamlı şekilde artış meydana gelmiştir. Yapılan çalışmada maksimal kuvvet antrenmanının kuvvette devamlılık antrenmanından daha fazla egzersiz sonrası kas ağrısı oluşturduğu, kuvvette devamlılık antrenmanından sonra oluşan kas ağrısının daha kısa sürede kaybolduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada CK ile lökosit, ağrı ile lökosit, CK-MB ile vücut kitle indeksi ve hemotokrit oranı ile vücut kitleindeksi arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak her iki antrenman türünün de kas hasarı meydana getirdiği tespit edilirken maksimal kuvvet antrenmanın iskelet kaslarını daha fazla strese soktuğu tespit edilmiştir. Sedanter bireylerde yapılacak egzersizin kuvvette devamlılık niteliğinde olması önerilirken performans sporcularında maksimal kuvvet antrenmanda mümkün olan en düşük yüzde ve yoğunluktan başlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
21 voluntary sedanters participated in this study which aimed determining the damage caused by different types of strength trainings the skeletal muscle and myocardium. Subjects were divided into two groups; one group was included in maximal strength training, the other in endurance strength training. Blood samples were taken from the groups before, immediately after at the 6, 24, 48 and 72 nd hours after the training. Blood samples were examined in terms of CK enzyme in order to determine skeletal muscle damage, CK-MB and Troponin T to determine myocardial damage, leucocyte amount and haematocrite level which are altered related todegree of the damage. Moreover, level of post-exercise muscle soreness were determine and examined. This study indicated that both types of training cause muscle damage. Furthermore, CK activity in the maximal strength training group increased more than the other group. İn this study no finding related to myocardial damage were confronted, on the other hand, an increase in CK-MB enzyme activity was taken as the cause of skeletal muscle damage. İn both training types leucocyte rate increased significantly. This study showed that maximal strength training caused muscle soreness after exercise more than was caused by endurance strength training, however this effect was disappeared in a relatively shorter time. This study also stated that there is a relative significant correlation between CK and leucocyte, soreness and leucocyte, CK-MB and BMI, hamatocrite and BMI. In conclusion, both types of training cause skeletal muscle damage and100 maximal stregth training causes more stress to the skeletal muscle. As a result of this study, it can be suggested that the sedanter individuals should exercise strength endurance trainings and athletes have to start maximal strength training with the least percentage and volume.