Farklı irtifalarda yapılan yüksek yoğunluktaki anaerobik egzersizde sodyum bikarbonat alımının ergojenik yardım olarak değerlendirilmesi
Evaluation of sodium-bicarbonate loading to maximal exercise as ergogenic aid at different altitudes
  1. Tez No: 157242
  2. Yazar: FEYZULLAH KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMRE EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bir ergojen olan sodyum bikarbonatın kısa süreli yoğun egzersiz üzerinde performansı artırıcı etki gösterdiği bilinmektedir. Bu araştırma, sodyum bikarbonat alımının farklı yükseltilerde kısa süreli yüksek yoğunluktaki maksimal egzersizin performansa etkileri kan laktat düzeyleri ölçülerek araştırılmıştır. Yapılan çalışmada denekler, aktif spor yapmayan ve en az bulunduklar yükseltilerde bir ay yaşamış olan kişiler arasından seçilmiştir. Denekler deney (n^lO), plasebo (n=10) ve kontrol (n=10) olmak üzere üç farklı yükseltide toplam 90 kişi ile sınırlandırılmıştır. Çalışmada, egzersizden iki saat önce deney grubuna sodyum bikarbonat verilirken, plasebo grubuna sodyum klorür ve kontrol grubuna ise hiçbir şey verilmemiştir. Egzersizden hemen önce (deney, plasebo ve kontrol), egzersizden hemen sonra ve egzersizden iki dakika sonra olmak üzere deneklerden 3 kez kan örnekleri alınmış ve alınan kan örneklerinde kan laktat seviyeleri ölçülerek gruplar arasındaki fark ANOVA testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-47- SUMMARY Sodium bicarbonate that is accepted as a ergogen has a positive effect on short term high-intensity maximal exercise. In this study, the effect of the sodium bicarbonate on short term high-intensity maximal exercise in different altitude (sea level, 1000m and 2250m) was investigated by estimate blood lactate level. The subjects were chosen volunteer normal individuals thet were living in that altitute at least one month. The subjects were divided to control (n=10), placebo (n=10) experimental (n-^10) groups for each altitude. In the study, two hours before the test, sodium bicarbonate to experimental groups, sodium chlorur to placebo groups and nothing to control groups were given. Before, after and 2 minutes after the exercise, the blood was taken to analyze lactate concentration. Differences between groups were tested by ANOVA.