Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinde 2001-2002 yıllarında verilen hizmetlerin değerlendirilmesi
The evaluation of the services of Erciyes University Medical Faculty hospital in 2001-2002
- Tez No: 157272
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
III ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANELERİNDE 2001 VE 2002 YILLARINDA VERİLEN HİZMETLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde 2001-2002 yıllan arasında verilen hizmetlerin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında bu yıllara ilişkin hastanede tutulan kayıtlar değerlendirilmiştir. Tıp Fakültesi Hastaneleri 2002 yılında îl genelindeki yatak kapasitesinin % 46,3 'üne sahiptir. Çalışan sağlık personeline baktığımızda 2002 yılında 2001 yılına göre doktor sayısında % 5,4, diğer sağlık ve yardımcı sağlık personeli sayısında % 2,6 artış olmuş, diğer personel sayısında ise önemli bir değişiklik olmamıştır. Hastanelerden Onkoloji Hastanesi polikliniklerine başvuran hasta sayısında 2002 yılında 2001 yılına göre % 131,9 oranında bir artış olmuştur. Hastaneler genelinde hasta yatırılma oranı, 2001 yılında % 13,5, 2002'de % 15,3 olarak gerçekleşmiştir. 2001 yılında hastanelerde ortalama hasta kalış gün sayısı 10,9, 2002'de 11,3 gün olmuştur. Yatak işgal oranlan 2001 yılında % 76,5, 2002'de % 78,5 olmuştur. Yatak devir aralığı 2001 yılında 3,6 gün, 2002'de 2,9 gün olarak tespit edilmiştir. Kaba ölüm hızı 2001 yılında % 3,1, 2002'de % 3,0' dır. Yapılan ameliyat sayılan yıllara göre artış gösterirken, ameliyat hızı 2001 yılında % 42,9, 2002'de % 47,0 olmuştur. Vakaların ortalama % 66,5'ine genel anestezi, % 7,1'ine lokal anestezi uygulanmıştır. 2002 yılında ameliyathane dışı anestezi uygulamalarında % 132,4 oranında anlamlı bir artış gözükmüştür (p < 0.001). Hastanelerde yatarak tedavi gören hastalarda görülen hastalık önem sıralamasında birinci sırada arter, arteriol ve kapillerlerin hastalıkları, ölüm nedeni olarak önem sıralamasında birinci sırada beyin damarlarının-serebro vasküler-kanama, tıkanma vb.hastalıkları yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Poliklinik Hastası, Yatan Hasta, Yatak İşgal Oranı, Hastane Hizmetlerinin Değerlendirilmesi, Rutin Kayıtlar.
Özet (Çeviri)
IV THE EVALUATION OF THE SERVICES OF ERCIYES UNIVERSITY MEDICAL FACULTY HOSPITAL IN 2001-2002 ABSTRACT This study is carried out to evaluate the services of Erciyes University Medical Faculty Hospitals in 200 1 -2002. Routine records registered in hospitals for these years were evaluated in the study. Medical Faculty Hospitals have 46.3 % of the beds in Kayseri, 2002. According to the health personnel, the number of the doctors was increased 5.4 % and the number of the other health personnel and auxiliary health personnel was increased 2.6 % from 2001 to 2002. There was no change in the number of other personnel. The number of the patients applying to oncology hospital polyclinics was increased 131.9 % from 2001 to 2002. The average rate of hospitalisation in hospitals 13.5 % in 2001 and 15.3 % in 2002. The average length of stay in hospital was 10.9 in 2001 and 11.3 in 2002. Bed occupancy rate was 76.5 % in 2001 and 78.5 % in 2002. Bed interval rate was estimated as 3.6 day in 2001 and 4.9 day in 2002. Crude dead rate was 3.1 % in 2001 and 3.0 % in 2002. While the number of the surgical operations is increased, operation rate was 4.9 % in 2001 and 4.7.0 % in 2002. Of all the operated cases, general anaesthesia was given to 66.5 % of the patients and local anaesthesia was given to 7.1 % patients. The number of the patients given anaesthesia in the outside of the operating room has increased 132.4 % in 2002 and the difference was important ( p< 0.001). Diseases of arteries,arterioles and capillaries was the main cause of diseases in inpatients and cerebrovascular diseases was the first cause of deaths in patients. Keywords : Outpatient, Inpatient, Bed occupancy rate, The Evaluation of the Hospital Services, Routine records.