Erciyes Üniversitesi hastaneleri klinik mikrobiyoloji ve enfeksiyon hastalıkları servisine yatırılan hastaların epidemiyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of epidemiological features of the patients who are hospitalized at Erciyes University hospitals clinical microbiology and infectional diseases
- Tez No: 157271
- Danışmanlar: PROF.DR. MUALLA AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Anahtar Kelimeler: . Enfeksiyon hastalıkları, yatan hasta, epidemiyolojik özellikler
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yirminci yüzyılın başlarında antibiyotiklerin rutin kullanıma girmesiyle birlikte enfeksiyon hastalıklarının artık bir halk sağlığı sorunu olmaktan çıkacağına ilişkin tahminlere rağmen, bu hastalıklar tüm dünyada önde gelen sağlık sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Servisine yatırılan hastaların epidemiyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. 2003 yılının ilk 6 ayında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Servisine yatırılan 276 hasta araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma kapsamına alman hastalara 34 soru içeren anket formu yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Bilinci yerinde olmayan hastalara ait tanımlayıcı ve diğer bilgiler yakınlarıyla görüşülerek ve dosyadaki bilgiler esas alınarak tamamlanmıştır. Hastalıkların kodlanmasında 150 başlıklı A listesi kullanılmıştır. Tedavi masrafları hastane kayıtlarından sağlanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde Ki kare ve student t testi uygulanmıştır. Araştırma kapsamına alman hastaların % 56,2'si erkek, %43,8'i kadındı. Erkeklerin çoğunluğunu emekli, çiftçi ve esnaflar oluştururken kadınların büyük çoğunluğunu ev hanımları oluşturmaktaydı. Erkek ve kadınlarda 60 ve üzeri yaş grubunda olanların oram en yüksektir. Hastaların ölüm nedenleri incelendiğinde ilk beş hastalık menenjit, sepsis, üriner sistem enfeksiyonları, pnömoniler ve yumuşak doku enfeksiyonlarıdır. Hastaların %26.5'i Kayseri dışı il merkezi, ilçe köy ve kasabalarından gelmektedir. Hastalardan sadece %5.4'ünün bir sağlık ocağına başvurduğu belirlendi. Enfeksiyon hastalıkları kliniğinde yatan hastalarda en sık saptanan ilk beş hastalık sırasıyla hepatitler, üriner sistem enfeksiyonları, pnömoniler, ensefalit ve menenjitlerdir. Hastaların enfeksiyon hastalıkları servisinde yatış gün sayısı ortalaması 7,16±7,25, olarak saptanmıştır. Tedavi sonucunda hastaların %6,9'u ölüm, %56,2'si şifa, %27,9'u ohaliyle taburcu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Infectional diseases continue to be one of the leading illness all over the world despite the predictions which argues that infectional diseases will be no longer a matter of public health thanks to actively use of antibiotics at the early 20th century. In the first 6 months of 2003, 276 patients who were hospitalized at Erciyes University Medical Faculty Clinical Microbiology and Infectional Diseases service included in the research and a qestionnaire consists of 34 questions was applied to the patients by face to face interview. For the unconscious patients, definitive and other information were taken from their relatives. 150 topics of A list was used in coding diseases. Expenses of treatment were provided by hospital registers. The data obtained were evaluated by computer. Khi square, student t tests and one way Anova were applied in the statistical analysis of data. %56.2 of the patients in research were male and the other %43.8 were female. The majority of males were retired, farmers and tradesmen while the majority of females were housewives.The highest rate for males and females belong to 65 year and over patients. First five diseases that lead to death were meningitis, sepsis, urinary system infections, pneumonia and soft tissue infections. %26.5 of the patients had come from outside of Kayseri, %5.4 of the patients had applied primary health center. The most frequent five diseases diagnosed for the patients of Infectional Diseases Clinic were hepatites, urinary system infections, pneumonia, ensefalit and menengitis. The average day of hospitalization for the patients in Infectional Diseases Service was found as 7,16 ± 0,44. At the end of treatment % 6,9 of the patients died, % 56,2 of them healed and % 27,9 of them were discharged with the same condition. KEY WORDS: Infectional Diseases, Hospitalized Patient, Epidemiological Features.