İş kazaları ve meslek hastalıkları sonucunda ortaya çıkan meslekte kazanma gücü azalma oranlarının hesaplanma yöntemlerinin farklı sosyal güvence kurumlarına göre araştırılması ve standardizasyonu
The standardization and research of methods, with regard different social security establishments, concerning the calculation of the rates relating to the decrease in occupational earning strength caused by injuries at work and occupational diseases
  1. Tez No: 157294
  2. Yazar: CENGİZ HALUK İNCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEDİA AYHAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Ülkemizde çalışanların, tedavi edilemeyen hastalık ve sakatlıklarla karşılaştıklarında gelişen çalışma gücü kayıp oranlan çeşitli yasa ve yönetmelikler yardımıyla hesaplanmaktadır. Ancak bu yasa ve yönetmelikler çalışanın işçi veya memur olmasına göre farklı uygulamalar içermektedir. Bu çalışmada; ilerleyen yıllarla maluliyet hesaplarında ortaya çıkan eksiklikleri saptamak ve çalışanlar arasında hak kaybım önleyecek standardizasyon çalışmalarının gerekliliğini vurgulamak amaçlanmıştır. Çalışma iş kazaları ve meslek hastalıkları hakkında en son kararların verildiği Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas kurulunda 1 ocak 2002 ile 31 Aralık 2002 tarihleri arasında gelen iş kazası ve meslek hastalıkları vakalarının tümünün alınması ile prospektif enine kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışmaya aldığımız 164 olgunun %95.1 i erkek % 4.9 u kadındır. Olguların yaş grubuna göre dağılımı incelendiğinde kaza oranı 29-33 yaş grubunda her iki cinste de fazla oranda görülmektedir. Yaralanan uzuv %40.9 oranında el ve el bileğidir. Ülkemizdeki maluliyet ve işgücü kaybının hesaplandığı iki yasa ve bu yasalara ait yönetmelikler ayn ayrı ve birbirleriyle karşılaştırılarak irdelenmiştir. Sosyal Sigortalar Sağlık İşlemleri Tüzüğü'ne göre değerlendirmede ömür boyu maluliyet oranı olan %10 un üzerinde olan grup %79.2 oranında bulundu. Emekli Sandığı'nda ise bu oran %75 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak; Ülkemizde yasalar günün koşullarına uygun ve cinsiyet farklılıkları göz önüne alınarak yeniden düzenlenmeli ve tüm çalışanlar için standartlılaştınlmalıdır. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY When workers force the disease or injuries that are not treatable the following losses are calculated by several laws. However there are several differences between cases of officers and workers in these law and instruction. Inefficiency of figuring out disability with aging and emphasizing a.standardizations study for protection of the rights of the workers have been the main goals of this study. A total of 1 law and 2 interactions about disability and restricted work activity are studied both separately and comparatively. These differences and legal gaps may cause right loses and several inequalities between workers who disability calculation and other legal arrangements are made. The case of blue collar workers are evaluated by the law, declared in 1960 and white collar workers are evaluated by a different law declared in 1953. The sample is composed of all individual with occupational injuries who were examined to determine individual percent disability by the Third Specialization Board of The Council of 'Forensic Medicine during 01.01.2002 to 31.12.2002. There were 164 people. %95.1 of them were males, %4.9 were females. Results indicate that the age group with the greates number of trauma was in 29-33 years. The most common injury was in the hand- wrist of hand and %40.8 of the group. Of the total percent disability, the highest frequency was in the %10-100 group (32%). These law and instructions rearrangement and must be used for all workers as a standard. 39