İş kazaları ve meslek hastalıklarının Türkiye ekonomisine maliyeti ve konuyla ilgili eğitimin önemi (1960-2000 dönemi)
The cost of work accidents and occupational diseases Turkey?s economy and importanece of education regarding this issue (1960-2000 period)
  1. Tez No: 215429
  2. Yazar: FERHAT TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. C. YİĞİT ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sanayileşme ve teknolojik gelişmeler; bir yandan insan refahına hizmetederken, öte yandan insan hayatı ve çevre için tehlikeleri de beraberindegetirmektedir. Sanayileşme çabası içerisinde olan ülkemizde sanayileşme veteknolojik gelişmeler, işletmelerdeki üretim faaliyetlerini ve kârlılığı artırırken,üretim sırasında, gerekli önlemlerin alınmaması sonucu çalışanların sağlığını veyaşamını tehdit eden iş kazaları ve meslek hastalıkları sayısında artışlara nedenolmaktadır. Sonuçları itibariyle insan hayatını ve sağlığını tehdit eden bu gelişmelerişletme, toplum, ülke ve tüm insanlık için önemli bir maliyet unsuru olarakverimliliği ve kârlılığı doğrudan etkilemektedir. Tüm dünyada ve ülkemizde konuylailgili veriler incelendiğinde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini almaktan kaçınmasonucunda görülen iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu ortaya çıkan dolaysız vedolaylı maliyetlerin; önleyici ve koruyucu çabalar için yapılacak harcamalardan çokdaha yüksek olduğu görülmektedir.ILO tarafından yapılan tahminlere göre endüstrileşmiş ülkelerdeki GSMH'ninyaklaşık %1'i ile %4'ü iş kazaları ve meslek hastalıkları yüzünden yitirilmektedir.Ülkemizde 2004 yılında 83.830 iş kazası, 384 meslek hastalığı vakası tespit edilmişolup, bunlardan 843'ü ölümle sonuçlanırken, 1693 kişi sürekli iş göremez hâlegelmiştir. Ülkemize ait ölümcül kazaların oranı, gelişmiş ülkelere göre oldukçayüksek durumdadır. Bu ise kalkınma çabası içerisinde olan ülkemiz için hiç de gözardı edilemeyecek kadar ağır bir maliyet oluşturmaktadır.Bu çalışmada; Türkiye'de plânlı ekonominin hâkim olduğu ve çalışma hayatıile ilgili verilere genelde ulaşılabilen 1960?2000 yılları arasında, SSK'ya bağlıişyerlerinde meydana gelen ve kayıtlara giren iş kazaları ve meslek hastalıklarınınmaliyeti, sağlıklı bir şekilde ortaya konmaya çalışılmıştır. Böylece; mevcutkaynakların israfına neden olan bu durumun önlenmesine yönelik tedbirlerinalınmasında, ilgililerin ciddi biçimde harekete geçmesi amaçlanmış ve iş kazaları vemeslek hastalıklarını önlemede eğitimin önemi üzerinde durulmuştur. İş kazaları vemeslek hastalıklarının sebep olduğu ekonomik maliyetler dolaysız ve dolaylı olmakiiüzere iki grupta incelenmiş ve hesaplanmıştır. 1960?2000 yılları arası iş kazaları vemeslek hastalıkları sonucu ortaya çıkan maliyetin, enflasyon oranlarına göre 2000yılı esas alınarak yapılan güncelleme sonucunda yaklaşık 22 milyar YTL olduğusaptanmıştır. Kapsam dâhilinde hesaplanan bu maliyetin, ülkemizin 2000 yılıihracatından fazla ve 2000 yılı GSMH'nin %17,26'sına denk olduğu görülmüştür.Son olarak iş kazaları ve meslek hastalıkları, dolayısıyla da bunların sonucundaortaya çıkan maliyetlerin asgari düzeye indirilebilmesi için, önerilerdebulunulmuştur. Ülkemizde sorunun tarafları olan devlet, işveren, sendika, siviltoplum örgütleri, basın yayın kuruluşları ve çalışanlarda yeterli bilgi, irade, bilinç vesorumluluk oluştuğunda bu kısır döngünün ortadan kalkacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
While technological and industrial developments serve for the welfare ofhumanity on one hand, they bring about hazards for environment and human life onthe other hand. In our country which struggles to be industrialized industrializationand technological developments increase production activities and efficiency inenterprises, but they also cause increase in the number of work accidents andoccupational diseases which threaten the lives and health of employees as a result ofthe failure in taking necessary precautions. These developments, which threatenhuman life and health with regard to their results, directly effect efficiency andprofitability as a significant financial element for enterprises, society, our countryand all humanity. When the relevant data is examined in our country and in theworld, it will be seen that the expenses that emanate because of work accidents anddiseases that occur due to the negligence in taking necessary work safety precautions,far surpass the money that should be spent for preventive and protective efforts.According to the estimations of ILO, approximately %1-%4 of the GNP(Gross National Product) are lost because of the work accidents and occupationaldiseases. In our country, 83.830 work accidents and 384 occupational diseases wereregistered throughout 2004. As a result, a total of 843 cases led up to the death and1693 employees were disable for service permanently. In our country, the rate ofmortal accidents is considerably high in relation to the developed countries. This casebrings about heavy costs for country?s economy which is on the way of thedevelopment.In this study, it was attempted to present accurately the cost of work accidentsand occupational diseases occured and registered in the places of employmentconnected with Social Security Organizations (SSK) during the period of 1960-2000,which were the years of planned economy in Turkey and the data on the working lifewere usually accessable. Thus, in taking necessary measures to prevent this caseleadig to the waste of existing resources, it is aimed to force people concerned to takenecessary actions seriously and the emphasis was given on the importance ofiveducation in preventig the work accidents and occupational diseases. The costsarising from work accidents and occupational diseases were studied and calculated intwo categories as direct and indirect costs. Between the years of 1960 and 2000, thecost of work accidents and occupational diseases reached the total amount ofapproximately 22 billion YTL on the base of 2000 inflation rate. The cost was seento be more than the Turkey?s export realized in 2000 and nearly equals to %17,26 ofGNP of 2000 in this cotext. Finally, proposals were made on work accidents,occupational diseases and their subsequent costs in order to decrease these costs tominimum level. It is stated that this vicious circle will disappear when the partiesinvolved in this problem, that is, the state, the employers, the trade unions, the nongovernmentalorganizations (NGO), the press and information institutions reach thelevel of enough knowledge, will, awareness and responsibility.