Üç farklı statüde hizmet veren hastanede hasta memnunuyetini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of patient satisfaction factors in three hospitals which have different ownership and management
  1. Tez No: 157295
  2. Yazar: KADİR DADAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE KAYPMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir kamu eğitim hastanesi, bir özel hastane ve bir üniversite hastanesi olmak üzere, üç farklı statüde hizmet sunan hastanelerin, iç hastalıkları ve genel cerrahi kliniklerinde yatarak tedavi gören 217 hastada, 50 parametrelik bir anket formu kullanılarak hasta memnuniyetini etkileyen faktörler incelenmiştir. Anketler, yüz yüze görüşme yöntemiyle ve 5'li Likert ölçeği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda daha önce aynı hastanede yatarak tedavi görenlerde, hastaneyi kendi isteğiyle seçenlerde ve hekimi kendi isteğiyle seçenlerde memnuniyet skorları yüksek bulunmuştur. Acil bir sağlık sorunu nedeniyle hastaneye yatırılanlarda, planlı bir tanı ve tedavi nedeniyle hastaneye yatırılanlara göre memnuniyet skorları düşük bulunmuştur. Yaş, cins, öğrenim durumu, medeni hal gibi kişisel özelliklerle memnuniyet skorları arasında herhangi bir ilişki saptanmamıştır. 73Çalışmaya alınan hastaneler arasında memnuniyet skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklar elde edilmiştir. Bunun yanı sıra hastanelerin farklı kuruluş yapıları ve organizasyonları, hizmet verdikleri hastaların sağlık hizmeti kullanım özelliklerine yansımıştır. Ülkemizde, farklı toplum kesimlerine farklı yasal düzenlemeler ile hizmet etmeleri nedeniyle, hasta memnuniyeti değerlendirmeleri üzerinden, hastaneler arasında sağlıklı karşılaştırmalar yapılması olanaklı gözükmemektedir. Hasta memnuniyeti değerlendirmeleri, hastanelerin kendi iç örgütlenmeleri hakkında hastaların görüşlerini elde etmek amacıyla kullanılmalıdır. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, patient satisfaction factors are studied on 217 patients who were hospitalized in the internal medicine and general surgery clinics of three hospitals which have different ownership and management status: one public training hospital, one private hospital, and one university hospital. Study was done by using a questionnaire with 50 parameters. Questionnaires included Likert scale with five options, and were performed using face to face interviews. Outcomes showed that the patients who were hospitalized in the same hospital previously, who chose the hospital with their own will, and who chose the physician with their own will, have higher satisfaction scores. Patients who were hospitalized because of an emergency situation have lower satisfaction scores than the ones who were hospitalized because of a planned diagnostic and treatment procedure. There is no association between the satisfaction scores and the sociodemographic characteristics, such as age, sex, education, and marital status. There is a significant satisfaction score differences between the hospitals. On the other hand, different structures and organizational patterns of the hospitals affect the health care use characteristics of their patients. 75In our country, it seems impossible to compare the hospitals by using the patient satisfaction assessments, since they provide health care with different legal status to different sectors of the society. Patient satisfaction assessments should be used to obtain the opinions of the patients about the internal organizational aspects of the hospitals. 76