Production planning in a foundry
  1. Tez No: 15731
  2. Yazar: NEZİH ATIF SOYDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNDÜZ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
BİR DÖKÜMHANEDE ÜRETİM PLANLAMA Sipariş üzerine üretim dünya endüstrisi içinde önemli bir yere sahiptir ve teknoloji ve talep yapısındaki değişikliklere paralel olarak yaygınlaşmaktadır. Bu çalışma, bir dökümhanenin kendine has özelliklerini de içeren bir tür sipariş üzerine üretim sistemine yeni bir yaklaşım getirmeyi amaçlamaktadır. Bir dökümhanede üretim, maça hazırlama, ergitme, kalıplama ve temizleme ünitelerinde gerçekleşir. Bu çalışmada, ilk önce iki aylık üretim programı, kullanıcı ile etkileşimli bir ortamda hazırlanır ve her hafta kalıplanacak mamullerin miktarları belirlenir. Bu çizelge, makinaların haftalık kapasitelerini de göz önüne alır ve fabrikada akış halinde üretimin sağlanabilmesi için kapasitelerin dengelenmesini amaçlar. Planlamacı iki aylık kalıplama çizelgesine son halini verdikten sonra, bu çizelgenin maça üretimine karşı gelen çizelge hazırlanır. Planlamacı, bu çizelge ile etkileşimli bir ortamda çalışarak maça üretiminde ekonomik üretim büyüklüklerini yakalamaya çalışır. İki aylık çizelgelerin her hafta ilerleyen ufuk üstünde yenilenmesi önerilmiştir. Bir kez iki aylık çizelge sabitleştirildiğinde, maça makinaları ve kalıplama hatlarının gelecek hafta için üretim çizelgeleri hazırlanmaktadır. Algoritmalar, burada sunulan yaklaşımın halen uygulanmakta olduğu Türkiye'nin en büyük dökümhanesinden alınan verilerle sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV PRODUCTION PLANNING IN A FOUNDRY The make-to-order sector constitutes an important part of industrial production and the frequent changes in technology and demand structure increase the tendency of choosing make-to-order systems as the production mode. This study aims at bringing an approach to a make-to-order system which incorporates the special needs of a foundry. Production in a foundry is realized in the departments of core preparation, smelting, casting and finishing. In this study, first a two-month master schedule is prepared in an interactive mode which results in the quantities of the parts to be cast in each week. This schedule takes into account the available weekly capacities of the workcenters and aims at the balancing of these capacities such that the foundry operates as a flow line. Once the scheduler finalizes the two-month casting schedule, its counterpart for core production is produced. The scheduler can work on this schedule in an interactive mode so as to make use of economies of scale in core production. The two-month schedules are suggested to be prepared each week on a rolling horizon basis. Once the two-month schedules are fixed, weekly schedules for the next week are prepared for the workcenters present in the core preparation and casting departments. The algorithms are tested numerically using data of the largest foundry in Turkey, in which the proposed approach in this study has been implemented.