Işığın vizüel korteks histolojik yapısına etkisi
- Tez No: 157310
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN ÖZTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı ışığın vizüel korteksin histolojik yapısında meydana getirdiği değişiklikleri araştırmaktır. Altışar dişi yenidoğan fareden oluşan 3 grup sürekli ışık alan, sadece gündüz ışık alan ve hiç ışık almayan ortamlarda bırakılmışlardır. Kritik dönem sonunda farelerin primer vizüel kortekslerinde bulunan nöron ve gliyalar stereolojik yöntemler kulanılarak sayılmıştır. Sürekli ışık alan ve sadece gündüz ışık alan grupların nöron ve gliya sayılan arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Hiç ışık almayan gruptaki farelerin primer vizüel kortekslerindeki nöron ve gliya sayılarının ise diğer iki gruba göre anlamlı düzeyde azaldığı bulunmuştur. Uyarana bağlı hücre plastisitesindeki değişiklikler hücrelerin birbirlerinin gelişimlerini indüklemelerini açıklamada önemli ipuçları vermektedir. Işık uyaranların oluşturduğu indükleyici faktörlerin araştırılması ile bunların nöron ve gliyal hücre yaşamsal fonksiyonlarına etkileri ortaya konabilir ve elde edilen verilerin ışığında istenilen gelişimsel etkiler oluşturulabilir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the present study was to investigate the histological changes in the composition of visual cortex caused by light. Three groups, each consisting of 6 newborn female mice were reared in rooms whith the following lighting conditions: continuous light, 12 hour light-dark cycle and continuous dark. At the end of the critical period, the neuron and glia numbers in the primary visual cortex of the mice were counted using stereological methods. There were no statistically significant difference between the neuron and glia numbers in primary visual cortex of mice which were reared under continuous light and 12 hour light-dark cycle. It was observed that the neuron and glia numbers in the primary visual cortex of dark-reared mice were significantly lower than the other two groups. Experience dependent plasticity changes give clues on how cells induce each others growth. Studies on inducing factors related to light stimulants may reveal the effects of these factors on survival of neurons and glial cells and desired developmental effects can be achieved under the light of the acquired data. 52