Laktasyon dönemindeki sıçanlarda deneysel ince bağırsak obstrüksiyonu sonrasında midede meydana gelen yapısal değişikliklerin incelenmesi
The investigation of the structural difference in stomach after the obstruction of the ileum in rat which are in lactation
- Tez No: 157316
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SUNA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
?95 VII - ÖZET Gebelik ve gebelik sonrası dönemlerde mide ve bağırsak sisteminde açıklanamayan etkiler olaylanır. Bu dönemlerde normal hormonal etkileşimler hareketliliği ve salgılamayı değiştirir. Süt verme döneminde hormonların birlikte çalışması sonucunda metabolizmada bazı değişiklikler olaylanır. Bağırsak tıkanması ise geniş anlamıyla, bağırsak içeriğinin, proksimalden distale doğru ilerlemesinin çeşitli nedenlerle engellenmesi sonucu olur. Bu olay ince bağırsakta lümenin kapanması ile özelleşmiş bir olgu olarak tanımlanır ve tıkanma nerede olursa olsun sindirimle ilgili maddeler ilerleyemez. Tıkanıklık tam ya da kısmi olabilir. Deneysel kısmi obstrüksiyon ise, orgamn çevresi 1-2 mm' lik genişlik olacak şekilde ince bir parafilm ile çevrelenip, ipek bir iplikle sabitlenerek gerçekleştirilir. Obstrüksiyon uygulanan organlarda birtakım yapısal bozulmaların ortaya çıktığı bilinmektedir. Biz de çalışmamızda, hormonal etkileşimler sonucu metabolizmada değişiklikler yaptığı bildirilen laktasyon evresinde, ince bağırsak obstrüksiyonunun gastrik mukoza üzerindeki etkilerinin SEM ve TEM düzeyinde karşılaştırmalı olarak belirlemeyi amaçladık. Süt verme döneminin 7. ve 14. günlerinde, deneysel ince bağırsak obstrüksiyonu uyguladığımız deneklerden alman mide dokularına, SEM ve TEM çalışmaları için alışılagelen takip yöntemleri uygulandı. SEM ve TEM' de yapılan incelemelerde, obstrüksiyon uyguladığımız deney gruplarında, mukozada düzensiz bir görünüm ve epitelde bozulmalar ile bazı hücrelerde yozlaşma ve organel yapılarında bozulma saptadık.
Özet (Çeviri)
-96- VIII- SUMMARY During pregnancy and post pregnancy periods, there exists unexplained effects in stomach and intestinal system. During these periods, normal hormonal interactions change the motility and secretions. Because the hormons act together during lactation, there happens some changes in the metabolism. Intestinal obstruction is caused by the obstruction of passing of intestine content from proximal to distale. This event is defined by the cutting off lumen and independent of where the obstruction is digestive stuff cannot proceed. Obstruction can be partial or complete. In experimental partial obstruction, the area of organ is covered by a thin parafilm (1-2 mm) and fixed with a silk fiber. İt is known that some structural deformation occurs in organs which are exposed to obstruction. We aimed to make a comperative study levels of the effects of intestinal obstruction on gastric mucosa caused by hormonal interactions during lactation, using SEM and TEM levels. For the SEM and TEM studies, coventional examination procedures are applied to stomach tissues which are obtained from rats, that exposed to intestinal obstruction at the 7th and l^days of lactational period, after 14 and 21 days. On the SEM and TEM examinations, some irregularities on mucose and disconcertions on epitel, degenerations of some cells and their organic structures has been observed on the experimental subjects that are exposed to intestinal obstruction.