Gebelikte aktif sigara kullanımının anne sütündeki sitokinler üzerine etkisi
Side effects of active smoking during pregnancy on the cytokines in breast milk
- Tez No: 427060
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. ETEM PİŞKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sitokinler, spesifik hücre reseptörlerine bağlanarak immün sistemin gelişimini ve fonksiyonlarını yöneten, otokrin-parakrin mekanizmalarda rol alan glikoproteinlerdir. . Anne sütü büyüme ve gelişme için gerekli besin maddelerinin yanısıra immün sistemin gelişmesine yardımcı olan immünmodulatör ajanları da içerir. Birçok sitokinin anne sütü yoluyla bebeğe transferi, bebeğin immün sisteminin aktif uyarımına katkı sağlar.Sigara dumanı immün sistemi olumsuz etkileyerek hümoral ve hücresel immüniteyi bozar ve önemli sitokinlerin seviyelerini değiştirir . Sigara dumanının immünotoksik etkilerini gösteren bir çok çalışma olmakla birlikte sigara kullanımının anne sütüne yaptığı etkileri gösteren sınırlı sayıda çalışma literatürde mevcuttur.Bu çalışmada gebelik boyunca aktif maternal sigara içiminin anne sütü üzerindeki immünolojik etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Haziran 2010 - Haziran 2011 tarihleri arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yenidoğan Polikliniğine başvuran, miadında sezaryen ile doğum yapan sağlıklı bebekleri olan anneler çalışmaya dahil edilmiştir. Gebeliği sırasında aktif sigara içen ve herhangi bir sorunu olmayan (grup 1, n=25) ve gebeliği öncesinde ve sırasında sigara içmeyen, herhangi bir sağlık problemi olmayan (grup 2, n=27) annelerin kolostrum ve matür sütteki IL-1ß, IL2, IL4, IL5, IL6, IL8, IL10, IL12p70 ,IFN-?, TNF-?, TNF-ß düzeyleri karşılaştırılmıştır.Gebelik boyunca aktif maternal sigara kullanımının kolostrum IL-1ß, IL-8 ve matür süt IL-6 seviyelerini olumsuz etkilediği gösterilmiştir. Sigara içiminin anne sütündeki immünmodülatörler ve sitokinler üzerine etkisini ve çocuklardaki immünolojik sonuçların değerlendirilmesi için geniş serili prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Cytokines are glycoproteins, which have a role in autocrine-paracrine mechanisms, manage the development and functions of immune system binding specific cell receptors. In addition to food elements which are usefull for the growth and development, human milk contains immunomodulator agents which help the development of immune system. Several cytokines help to stimulate immune system actively by transfering to infant through human milk.Tobacco smoke is immunotoxic, triggering the immune system and altering the humoral and cellular immunity and the levels of certain cytokines.Even though there are many studies showing the immunotoxic effect of the tobacco smoke; there are limited numbers of studies showing there effects of smoking to mother milk in the literature.In this study, we evaluated the immunologic effects of active maternal smoking during pregnancy. For this purpose, we included mothers, who had healthy infants by ceasarean section in term, applied to Zonguldak Karaelmas University School of Medicine Pediatrics Clinics Newborn Section between June 2010 and June 2011. Patients were divided into two groups. Group 1 was defined as mothers with no additional problems and active smoker during their pregnancy (n=25); and group 2 was defined as mothers with no additional problems and no smoking history during their pregnancy (n=27). The levels of IL-1ß, IL2, IL4, IL5, IL6, IL8, IL10, IL12p70 ,IFN-?, TNF-?, TNF-ß in colostrum and mature milk in two groups were compared.It was shown that maternal smoking had negative effect on colostrum IL-1ß, IL-8 levels and mature milk IL-6 levels. Large volume prospective studies are needed to evaluate the effects of maternal smoking on immunomodulators and cytokines as well as its immulologic results on neonates.